Search
Asset 2

لیلا رمضان «صد سال موسیقی ایران برای پیانو» را به‌‏زودی به اجرا می‌‏گذارد

epochtimes

«لیلا رمضان»، پیانیست ایرانی مقیم سوییس، به‌‏زودی مجموعه‌‏ی «صد سال موسیقی ایران برای پیانو» را در تالار رودکی برای علاقمندان می‌‏نوازد.

این برنامه که قرار است چهارم و پنجم دی‌‏ماه با همکاری انجمن موسیقی ایران به‌‏روی صحنه رود، شامل اجرای ۲۱ اثر از آهنگسازان ایرانی از دهه‌‏های مختلف است که به سبک‌های گوناگون برای ساز پیانو نگاشته‌‏اند.

«Danse d extase» از لوریس چکنواریان، «شهرزاد» از علیرضا مشایخی، «رقص پریان» از مصطفی کمال پورتراب، «پروانه» از امانوئل ملیک اصلانیان، «گفتگو» از فوزیه مجد، «فولک انوانسیون» از ایرج صهبایی، «باگاتل» از هرمز فرهت، «۵ قطعه براى پیانو» از محمدرضا درویشى و «روى جاده‌‏ی نمناک» از کارن کیهانی، از جمله آثاری هستند که لیلا رمضان قصد دارد در قالب رسیتال پیانو اجرایشان کند.

به گفته‌‏ی این هنرمند بسیاری از این قطعات نخستین بار است که در ایران یا در دنیا اجرا می‌‏شوند.

خانم رمضان می‌‏گوید: «این دو کنسرت شروع یک رویکرد بزرگترى است. در طول این پروژه، آهنگسازان ایرانى زیادى را شناختم که برخى از آن‌ها را به موقع و برخى دیگر را دیر‌تر شناختم؛ ولى بسیار علاقمندم که در قدم‌‏هاى بعدى این پروژه، از آهنگسازان بیشترى اثر اجرا کنم و به‌‏عنوان یک نوازنده‌‏ی ایرانى، تمام تلاشم را براى معرفى بیشتر آهنگسازان شایسته‌‏ی ایران به دنیاى موسیقى جهان خواهم کرد.»

او افزوده: «از آنجایی که تا به امروز بسیاری از کشورهای دیگر از این پروژه استقبال کردند، تصمیم دارم بعد از اجرا در تهران، در پیتسبوﺭگ، ﮊنو، پاریس و … نیز آن را اجرا کنم.»

این نوازنده‌‏ی پیانو همچنین قصد دارد، منتخبى از این آثار را ضبط و در قالب یک مجموعه منتشر کند.

لیلا رمضان نواﺯندگى پیانو ﺭا نخست ﺩر تهرﺍن نزد ﺍساتیدی همچون مصطفى کمال پوﺭترﺍﺏ، ﺭافائل می‌ناسکانیان ﻭ ﺩلبر حکیم آوا فرا گرفت و پس‌‏از آن در سال ۲۰۰۰ برای ادامه‌‏ی تحصیل به فرانسه رفت.

او ابتدا ﺩیپلم‌‏هاى نوﺍﺯندگى پیانو ﻭ موسیقی مجلسى را از «آلبرت روسل» پاریس گرفت و سپس ﺩیپلم موسیقى ﺩر نوﺍﺯندگى پیانو ﺭا ﺩر کنسروﺍتوﺍر «سنت موﺭ» با درجه‌‏ی افتخاری دریافت کرد.

پس‌‏از آن نیز به لوزان سوییس رفت و موفق به کسب دو کاﺭشناسى ﺍﺭشد در ﺭشته‌های نوازندگى پیانو ﻭ همنوﺍﺯى (ﺍکومپانیومان) ﺍز کنسرﻭاتوﺍﺭعالى این شهر شد.

 اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی