Search
Asset 2

نگاهی به مهاجران اروپا: بیش از یک میلیون مهاجر در سال ۲۰۱۵ وارد اروپا شدند

مهاجران اروپا
( Jeff J. Mitchell/Getty Images)
مهاجران اروپا
( Jeff J. Mitchell/Getty Images)

سازمان بین‌المللی مهاجرت مستقر در ژنو روز سه‌شنبه اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون مهاجر و پناهنده سیاسی از مرزهای اروپا عبور کردند. این نقطه‌ عطف عواقب جنگ، فقر و آزار و اذیت در آفریقا و خاورمیانه است.

به گفته این سازمان، با وجود این‌که فقط چند روز از سال ۲۰۱۵ باقی مانده، روز دوشنبه آمار مهاجران از مرز یک میلیون نفر گذشت که بیش از ۴ برابر سال گذشته است.

بر اساس این گزارش، بیش از ۸۲۰ هزار نفر از مرز‌های ترکیه وارد یونان شدند. از این تعداد ۴۵۵ هزار نفر مهاجران سوریه و بیش از ۱۸۶ هزار نفر از افغانستان هستند.

حدود ۳۷۰۰ نفر نیز در هنگام عبور از دریای مدیترانه جان خود را از دست دادند.

آژانس بین دولتی ۱۶۲ کشور گفت که با ورود بیش از ۴۱۰۰ نفر در روز دوشنبه به یونان، آمار مهاجران از مرز یک میلیون نفر گذشت. این افراد جزو ۳۴ هزار نفری هستند که از مرزهای ترکیه وارد یونان و بلغارستان شده‌اند و فقط ۳.۵ درصد آمار مهاجران سال ۲۰۱۵ است.

بیشترین آمار مهاجران کشته شده در این سال در دریای مدیترانه بین شمال آفریقا و ایتالیا است که بیش از ۲۸۸۹ نفر گزارش شده است. ۷۰۶ نفر نیز در هنگام عبور از دریای اژه، بین سواحل ترکیه و تعدادی جزایر یونان جان خود را از دست داده‌اند.

مهاجران به اروپا
(Robert Atanasovski/AFP/Getty Images)

به گفته‌ی سازمان بین‌المللی مهاجرت، این آمار از افرادی که در کشورهای ایتالیا و یونان ثبت نام کرده و همچنین افراد شمارش شده‌ برآورد شده است.

بحران مهاجران از زمان جنگ جهانی دوم به بدترین وضع خود رسیده و کشورهای اروپایی را مجبور به تلاش برای دستیابی به راه‌حل کرده است و موجب ایجاد شکاف بین اعضای اتحادیه اروپا شده است.

برخی از کشورها مانند آلمان و سوئد پذیرای تعداد بیشتری از این مهاجرین بوده و در مقابل برخی کشورهای اروپای شرقی که از وضعیت اقتصادی پایین‌تری برخوردارند، با کشیدن حصار در مرزهای خود مانع ورود سیل مهاجران به این کشورها شدند.

کشور آلمان به تنهایی در سال ۲۰۱۵ حدود ۱ میلیون مهاجر را پذیرفته است، که این رقم شامل تعداد زیادی از مردم کشورهای حوزه بالکان نیز می‌شود که در آمار گفته شده در بالا محاسبه نشده‌‌‏اند.

مهاجران به اروپا
(STR/AFP/Getty Images)

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی