Search
Asset 2

هنر‌‏های نمایشی شن یون در تورنتو با تماشاچیان ارتباط عمیقی برقرار کرد

برنامه‌های بعدی تور شن‌یون در کانادا، در کبک، کیچنر، همیلتون و اتاوا خواهد بود

(Evan Ning/Epoch Times)
(Evan Ning/Epoch Times)

هنرهای نمایشی شن‌یون، در طی پنج اجرا در مرکز سونی شهر تورنتو، با رقص، آواز و موسیقی کلاسیک با تاثیر بر قلب ببینندگان اجرای خود را در شرق کانادا با موفقیت شروع کرده است.

شرکت هنرهای نمایشی شن‌یون که مرکز آن در نیویورک است، نهادی فرهنگی است که رنسانسی از فرهنگ سنتی ۵۰۰۰ ساله چین را از طریق نمایشی از ترکیب رقص کلاسیک چینی، اکستر زنده و اجرای آواز اپرا به ارمغان می‌آورد.

شن‌یون ارتباط عمیقی با حضار برقرار می‌کند و مخاطبان از سراسر دنیا معتقدند که آنچه شن‌یون ارائه می‌دهد، چیزی عمیق‌تر از چیزهایی عادی است.

«ایروین کوتلر»، وکیل بازنشسته حقوق بشر و یکی از مدافعان حقوق بشر که مدت‌ها در انتظار دیدن شن‌یون بوده گفت که این نمایش نمونه‌ای از بیشترین پتانسیل بشری بود.

وی گفت: «وقتی به اینجا می‌آیید، رقص را تجربه می‌کنید، هنر را تجربه می‌کنید، مردم را تجربه می‌کنید، … پس از آن می‌گویید که این نمایش طور دیگری است. ارزش‌های سنتی که ما هم بخشی از آن هستیم در این نمایش به چشم می‌خورد. ارزش‌هایی که نه تنها می‌توانیم سهیم باشیم بلکه می‌توانیم آن‌را به دیگران انتقال دهیم. غنی کردن زندگی دیگران و از این راه غنی کردن جامعه بشری.»

ارتباط با روح فرد

برای «آرا پرز»، وکیل حقوق بشر و دانشجوی پزشکی، نمایش عمیقا تاثیر گذار بود.

او در هنگام استراحت ضمن اشاره به شعر خوانده شده توسط «تیانلینگ سانگ»، خواننده سوپرانو گفت که «این اشعار روح مرا نوازش می‌داد. و این آهنگ بسیار زیبا، عمیق و معنوی است.»

پرز گفت که جنبه معنوی شن‌یون او را به دیدن نمایش ترغیب کرده است. «به همین دلیل است که اینجا هستم. احساسی شبیه اینکه در حال راه‌ رفتن هستم و پرده‌ای باز می‌شود. بسیار زیباست. هر لحظه آن عمق معنویت است.»

«ماریا ورچونیک»تکنسین بازنشسته پزشکی نیز گفت که احساس ارتباطی معنوی با شن‌یون دارد.

«این نمایش بسیار لذت بخش و گرم است و احساس انسانیت به شما می‌دهد. از اینکه می ‌‌‏توانند احساساتشان را از طریق حرکات بیان کنند بسیار لذت بردم.»

زیبایی در حرکات

حرکات رقص کلاسیک چینی، آمیخته در ۵۰۰۰ سال تاریخ و فرهنگ تاثیر عمیقی بر روی حضاری که از پرتو این فرم هنری شگفت‌زده هستند، می‌گذارد.

«مایکل پورواکیل»، یکی از تماشاچیان گفت: «حرکات بسیار روان بود . گویی روی صحنه پرواز می‌کردند. باورنکردنی است. دختران گویا روی آب راه‌ می‌رفتند و به حدی حرکات روان بود که  صحنه متحرک به نظر می‌آمد، شناور بر روی تمام صحنه.»

«جیسون جیمز»، مشاور مدرسه گفت: «می‌توانید شور و شوق را در حرکاتشان ببینید. و می‌توانید شور و شوق را در موسیقی، رقص و کلماتشان احساس کنید و احساس خوبی بود.»

«استفان چونگ»، مدل و روابط عمومی حرفه‌ای که تحت تاثیر مهارت رقصندگان قرار گرفته بود، گفت: « به نظر می‌آمد که پرواز می‌کنند و روی زمین نیستند. حتی زمانی که پای آن‌ها  روی صحنه بود به نظر می‌آمد روی زمین نیستند.»

درسی تاریخی

شن‌یون در سال ۲۰۰۶ توسط گروهی از هنرمندان خارج از چین که سعی داشتند، فرهنگ الهی چین که تحت ده‌ها سال حکومت کمونیستی چین نابود شده بود را بازگردانند، تاسیس شد.

این تلاش بسیاری از چینی‌ها و غیرچینی‌هایی را که تاریخ یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های بزرگ جهان را درک کرده بودند، ترغیب کرد.

«جوئل اتین»، وکیل و گوینده سابق رادیو و تلویزیون با دیدن نمایش گفت که درس تاریخی ارزشمندی را درک کرده است.

وی گفت: « درست است که این اجرا۵۰۰۰ سال تاریخ چین را به نمایش می‌گذارد. از دوران باستان تا معاصر به سرعت در هم آمیخته شده است و در هماهنگی خاص و منحصر به فردی است. به نظر من آن‌ها این تاریخ را حفظ کرده‌اند.»

به نظر «استیسی سیمون»، صاحب تلویزیون و نویسنده دیدن فرهنگ چندهزار ساله چین، از طریق دوره‌های زمانی مختلف مانند دیدن زمان، مکان، آسمان و زمین با هم است.»

«روبین کی»، یکی از مدل‌های کانادا، زیبایی نمایش را ستود و گفت: «از دید من که از دنیای مد هستم، ترکیب رنگ‌ها بسیار شگفت‌انگیز و روحانی بود. ترکیب بسیار زیبایی از رنگ‌های فیروزه‌ای و نارنجی و سایه روشن آبی بود. من واقعاً عاشق نمایش شدم و همه چیز به راستی در قلب من جای گرفت.»

تور هنرهای نمایشی شن‌یون، از ۳۰ آوریل تا ۱ می ( ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت) در مونترال اجرا خواهد داشت و پس از آن در کبک، کیچنر، اتاوا و همیلتون به روی صحنه می‌رود. برای اطلاعات بیشتر به سایت ShenYunPerformingArts.org مراجعه نمایید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی