Search
Asset 2

چین تلاش می‌‌‏کند دختر شایسته چینی تبار کانادا را از رقابت پایانی حذف کند

آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا، ژوئن ۲۰۱۵، نیویورک
چین تلاش می‌‌‏کند دختر شایسته چینی تبار کانادا را از رقابت پایانی حذف کند
آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا، ژوئن ۲۰۱۵، نیویورک
آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا، ژوئن ۲۰۱۵، نیویورک (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

 

«آناستازیا لین» دختر شایسته‌ی سال ۲۰۱۵ کانادا، تنها شرکت کننده مراسم امسال است که هنوز دعوت نامه‌‌‏ای از میزبانان چینی آن دریافت نکرده است.

مراسم انتخاب دختر شایسته‌ جهان ۲۰۱۵، با رقابت بین نمایندگانی از ۱۱۲ کشور، روز ۲۱ نوامبر در شهر سانیا، چین برگزار خواهد شد.

اما با وجود نزدیک شدن به زمان برگزاری مراسم، آناستازیا که به نمایندگی از کانادا شرکت کرده تنها کشوری است که هنوز دعوت نامه‌‌‏ای از میزبان چینی این مراسم دریافت نکرده است.

آناستازیا ۲۵ ساله متولد چین و بیش از یک دهه شهروند کانادا است. وی که فعال حقوق بشر است و در کانادا برای آزادی عقیده فعالیت می‌کند، دلیل دعوت نشدنش به چین را فعالیت‌‌‏های بشردوستانه و آزادی خواهانه‌‌‏اش اعلام کرد. به همین دلیل وی از سازمان اصلی انتخاب دختر شایسته که مستقر در لندن است، درخواست کرد که در این مورد اقدام کند.

در این لحظه فکر می‌‌‏کنم که این مسئله دیگر یک مشکل اداری نیست.

«آناستازیا لین»، دختر شایسته‌‌‌‏ی ۲۰۱۵ کانادا

وی طی مصاحبه تلفنی با اپک تایمز گفت: «افراد دیگر ده روز پیش دعوتنامه خود را دریافت کرده‌‌‏اند. فقط من تنها کسی هستم که دعوت نامه را نگرفته‌‌‏ام. حالا مطمئنم که این دیگر تنها یک مشکل اداری نیست.»

اما پاسخ سازمان انتخاب «دختر شایسته» به نظر می‌‌‏رسد ضعیف باشد.

مقامات در پاسخ به واشنگتن پست گفتند: «ما هیچ کنترلی بر صدور ویزا نداریم. در نهایت تاسف، این رویداد هنوز هم تحت این وضعیت به کار خود ادامه می‌‌‏دهد.»

لین در پاسخ گفت که در جواب این سازمان مورد تبعیض سیاسی در نظر گرفته نشده است و باور دارم سازمان دختر شایسته، قدرت تغییر نتیجه را دارد.

آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا، ۱ نوامبر ۲۰۱۵، وین، اتریش
آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا، ۱ نوامبر ۲۰۱۵، وین، اتریش (Courtesy of Anastasia Lin)

لین بدون دعوتنامه نمی‌‌‏تواند برای ویزا درخواست بدهد و بدون ویزا تا۲۰ نوامبر، وی به طور خودکار از رقابت حذف خواهد شد.

با توجه به اینکه مأموران امنیتی حزب کمونیست چین بلافاصله پس از برنده شدن لین در کانادا به خانه پدرش رفتند و برای قبول نکردن عنوان دختر شایسته کانادا خانواده وی و سپس او را تحت فشار قرار دادند، می‌‌‏توان گفت که دعوت نشدن وی برای مراسم بعید نبوده است.

آناستازیا لین ۲۵ ساله، بازیگر، مدل و فعال حقوق بشر است. وی در فیلم‌‌‏هایی‌‌‏ با مضمون حقوق بشر در چین، از جمله آزار و اذیت تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ یا فالون دافا، ایفای نقش کرده است. موضوعی که به شدت توسط نیروهای امنیتی چین سانسور می‌‌‏شود. به غیر از فیلم‌‌‏های او، لین به دلیل بالا بردن افکار عمومی در مورد نقض حقوق بشر در چین شناخته شده است.

درواقع تعهد وی برای تبدیل شدن به «صدایی برای بی صدایان» بود که به او کمک کرد تاجش در کانادا را حفظ کند.

پس از اینکه لین به دولت کانادا گزارش داد که پدر او توسط مقامات امنیتی چین تهدید می‌‌‏شوند، دولت کانادا در حمایت از او برخواست.

«امی میلز»، سخنگوی وزارت امور خارجه، در بیانیه‌‌‏ای که به صورت ایمیل به اپک تایمز فرستاد، گفت: «کانادا خانم لین را برای تلاش‌‌‏هایش جهت بالا بردن آگاهی مردم در مورد این مسائل تحسین می‌‌‏کند.»

وی همچنین در ادامه گفت: «کانادا نیز از آزار و اذیت خانواده لین توسط دولت چین نگران است.»

آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا، درمقابل کمیسیون اجرایی پارلمان ایالات متحده در واشنگتن، درباره آزار و اذیت روش معنوی فالون دافا (فالون‌‏گونگ) در چین می‌‏گوید.
آناستازیا لین، دختر شایسته کانادا، درمقابل کمیسیون اجرایی پارلمان ایالات متحده در واشنگتن، درباره آزار و اذیت روش معنوی فالون دافا (فالون‌‏گونگ) در چین می‌‏گوید. (Courtesy of Anastasia Lin)

واشنگتن پست، طی یک سرمقاله در تاریخ ۷ نوامبر، نوشت که «ما فرض می‌‌‏کنیم مسئولین مراسم باشکوه دختر شایسته جهان، میزبان این مراسم را بر آن خواهد داشت که هر شرکت کننده قبول شده را بپذیرد؛ در غیر این صورت، مکان این رقابت را تغییر می‌‌‏دهد.»

پس از آن واشنگتن پست پاسخی دریافت کرد- از موضوع دختر شایسته جهان کنار بگیرید. پاسخی از روی ترس که به طور فزاینده‌‌‏ای شدت زورگویی دولت چین را نشان می‌‌‏دهد.

حزب کمونیست چین به طور گسترده‌‌‏ای برای ارعاب و آزار اذیت افراد و گروه‌‌‏های مختلفی از مردم، از جمله دانشجویان خارجی، روزنامه نگاران، سازمان‌‌‏های غیر دولتی، و افراد دیگری که در افشای آزار و اذیت سیاسی و یا دیگر موارد نقض حقوق بشر دولت چین تلاش می‌‌‏کنند، شناخته می‌‌‏شود.

داوران در کانادا مرا دقیقاً به این دلیل انتخاب کردند؛ که فکر می‌‌‏کردند بهترین معرف ارزش‌‌‏های کانادا هستم.

«آناستازیا لین»، دختر شایسته‌‌‌‏ی ۲۰۱۵ کانادا

لین به اپک تایمز گفت: «من در این رقابت نماینده کانادا هستم و داوران در کانادا مرا دقیقا به این دلیل انتخاب کردند که فکر می‌‌‏کنند بهترین معرف ارزش‌‌‏های کانادایی، از جمله آزادی و کرامت انسانی هستم. در حال حاضر، مقامات چینی در حال تلاش برای ممنوع کردن من از نشان دادن کشورم هستند؛ چراکه من تصمیم گرفتم در مقابل وجدانم به درستی عمل کنم و افکارم را آزادانه بیان کنم.»

او در ادامه به دلیل تبعیض صورت گرفته و دخالت‌‌‏های سیاسی چین گفت: «من با احترام به سازمان دختر شایسته جهان پیشنهاد می‌‌‏دهم که با در نظر گرفتن این موضوع دوباره تصمیم بگیرد که آیا چین برای ادامه استفاده از آن به منظور محلی برای برگزاری مراسم دختر شایسته جهان مناسب است؟»

وی همچنین گفت: «من برای بدست آوردن عنوان دختر شایسته کانادا تلاش کردم؛ چراکه شعار انتخاب دختر شایسته طی یک مراسم باشکوه «زیبایی با یک هدف» است. هدف من استفاده از این تاج در راهی با چنین اصولی بوده است. او گفت: «اگر آن‌‌‏ها واقعا می‌‌‏خواهند که با شعار خود زندگی کنند، پس حتما باید در واگذاری میزبانی مراسم امسال به چین تجدید نظر کنند.»

لین افزود: «اگر همه با رژیم چین در مورد رعایت کردن اصول پافشاری کنند، دیگر آن‌‌‏ها نمی‌‌‏توانند با مردم چنین رفتاری داشته باشند.»

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی