logo_eet

پیتر ناوارو در کتاب جدیدش می‌گوید: «این کتاب دونالد ترامپ را به کاخ سفید برمی‌گرداند»

کتاب جدید پیتر ناوارو در کتاب جدیدش می‌گوید: «این کتاب دونالد ترامپ را به کاخ سفید برمی‌گرداند» وقایای سوم نوامبر» یعنی روز برگزاری انتخاب
دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و پیتر ناوارو، مشاور تجاری کاخ سفید در 28 سپتامبر 2020 در واشنگتن. (Tasos Katopodis/Getty Images)

پیتر ناوارو، عضو ارشد دولت ترامپ، پیش از انتشار کتاب جدید خود در دوم نوامبر به اسم «در زمان ترامپ: خاطراتی از سال طاعون آمریکا»، طی مصاحبه‌ ویژه و همه‌‌جانبه‌ای با اپک تایمز گفت دونالد جی. ترامپ «رئیس» است و حزب کمونیست چین یک «رژیم دیو صفت است که باید نابود شود».

ناوارو در زمان پرزیدنت ترامپ از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ به عنوان رئیس اداره بازرگانی و امور تولیدی کاخ سفید خدمت کرد و یکی از معدود مقامات ارشدی است که از ابتدا تا انتهای دوره جناب رئیس جمهور به خدمت پرداخت. ناوارو که از دانشگاه هاروارد دکترای اقتصاد دارد و در دانشگاه کالیفرنیا، ایرواین استاد اقتصاد بوده است، در مدت خدمتش در دولت دفتر خاطرات روزانه‌ای برای خود نگاه داشته بود.

او در کتاب جدید خود نیم‌نگاهی از درون کاخ سفید ترامپ و نگرشی بی‌پرده از موضوعات متعددی از جمله سیاست ایالات متحده در قبال چین، همه‌گیری کووید-۱۹، انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و مستندات گسترده خود از شواهد ظاهری حاکی از تقلب و اخلال در انتخابات و همچنین وقایع ششم ژانویه را در اختیار خوانندگان می‌گذارد.

ناوارو به اپک تایمز گفت برای جلوگیری از افشای پیش از موعد کتاب «در زمان ترامپ» که هم‌اکنون نیز یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون است، از آن «به خوبی مراقبت کرده است». اما او گفت: «به گفته توزیع‌کنندگان‌مان، تقاضا برای این کتاب بسیار حیرت‌آور بوده و بیش از ۲۰۰،۰۰۰ نسخه آن را حتی پیش از آن‌که کتاب در دسترس عموم قرار گیرد، سفارش داده‌اند». ناوارو معتقد است دلیل این امر، «میل شدید مردم آمریکا به دانستن ماجراهای واقعی کاخ سفید» و «اعتماد بالای مردم به گفته‌هایم بر اساس عملکردی که در کاخ سفید برای صنعت و کارگران داشته‌ام» است.

ناوارو که به عنوان قهرمان ثابت قدم کارگران آمریکا و شاهین تزلزل‌ناپذیر علیه خصومت دیکتاتوری چین زبانزد است، گفت شخصیت رُک و شجاع او به تداوم دوره خدمتش در زمان ترامپ کمک کرده است که به نشانه احترام از او با عنوان «رئیس» یاد می‌کند.

ناوارو گفت: «از همان روز اول، من و پرزیدنت ترامپ درباره مسائل اقتصادی و بازرگانی با یکدیگر اتفاق نظر داشتیم. هرگز از او طفره نرفتم. همیشه حرف دلم را به او می‌گفتم و هرگز برایم مهم نبود که روز بعد، شغلم سر جایش باشد. هرگز سعی نکردم برای حفاظت از شغلم حقیقت را لکه‌دار کنم، واقعیت را همان‌گونه که بود می‌گفتم و بسیار جالب بود که در نهایت، همین خصلت باعث شد ماندگار شوم. رئیس از آدم‌هایی که چاپلوسی می‌کنند، به او دروغ می‌گویند و مخفی‌کاری می‌کنند خوشش نمی‌آید. فکر می‌کنم او من را به عنوان آدمی شجاع و راستگو و وفادار می‌دید. و متاسفانه در کاخ سفید از این ویژگی‌ها خبر چندانی نبود».

ناوارو به یاد دارد که ترامپ «عیناً جلوی چینی‌ها گفت من «آدم شجاع» او هستم. تا مقامات رژیم چین نیز این را بدانند».

ناوارو مطابق انتظار، در مصاحبه خود هرگز طفره نرفت. او گفت حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) یک «رژیم دیوصفت است که باید نابود شود».

او همچنین دولت بایدن را به «نوچه‌گری» ح‌ک‌چ متهم کرد.

ناوارو گفت: «حزب کمونیست چین احتمالاً به خاطر ضعف بایدن، علیه تایوان دست به حرکتی خواهد زد. بایدن انواع دلسوزان ح‌ک‌چ را در دولت خود منتصب کرده است، و اوضاع هرگز به اندازه الان برای تایوان، دوستداران آزادی و آمریکایی‌هایی که از بابت تهدید نظامی و حملات اقتصادی و حملات سایبری حزب کمونیست چین نگرانند، خطرناک نبوده است».

به گفته ناوارو، یکی از ماموریت‌های مهم کتابش این است که «ته و توی وقایای سوم نوامبر» یعنی روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را در بیاورد.

او گفت: «معتقدم این کتاب، کتابیست که دونالد ترامپ را به کاخ سفید برمی‌گرداند، فقط مطمئن نیستم که این اتفاق چه زمانی رخ دهد. اما اگر عدالتی باشد، این موضوع باید هرچه زودتر اتفاق بیفتد». ناوارو با اشاره به نظرسنجی اخیر شرکت پولیتیکو و مورنینگ کِنسالت، گفت: «در این مورد باید خاطر نشان کنم که در حال حاضر، ۳۵ درصد از مردم آمریکا خواستار تغییر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ هستند».

اپک تایمز برای اظهار نظر با کاخ سفید تماس گرفته است.

مطالب دیگر:

بایدن: تحت فشار قرار دادن اوپک برای افزایش تولید نفت «هیچ تناقضی» با اهداف آب ‌و هوایی ندارد

برگزاری همایشی در بروکسل برای رسیدگی به برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی در چین

شی جین‌پینگ رهبران کشورهای گروه ۲۰ را وادار می‌کند واکسن‌های چینی را به رسمیت بشناسند

اخبار مرتبط