logo_eet

۴ وسیله‌‌‏ و ۱ بازی مدرن که در چین باستان نیز به کار ‌‌‏می‌‌‏بردند

بازی گلف در چین باستان
(Getty Images) (Du Jin/Public Domain)

 

در اینجا به برخی از نوآوری‌‌‏های چین باستان می‌‌‏پردازیم. این اختراعات، وسایلی هستند که اغلب مردم فکر می‌‌‏کنند در جهان مدرن ایجاد شده‌‌‏اند اما تمام آن‌‌‏ها مربوط به زمان چین باستان هستند.

گلف

در نقاشی‌‌‏های چین باستان، خدمتکاران امپراطور چین، حین بازی گلف به تصویر کشیده شده‌‌‏اند و این موضوع نشان می‌‌‏دهد که این بازی در آن زمان نیز انجام می‌‌‏شده است. باورتان نمی‌‌‏شود؟ هر چند برخی از افراد با شک و تردید به این موضوع نگاه می‌‌‏کنند اما یکی از نقاشان باستانی چینی این مسئله را از سایه تردید بیرون آورده است. نقاشی بالا جزئیات نقاشی زیر از سلسله مینگ (۱۶۴۴-۱۳۶۸) است که توسط هنرمند معروف «دو جین» نقاشی شده است.

بازی گلف در چین باستان
(Du Jin/Public Domain)

یکی دیگر از نقاشی‌‌‏های سلسله مینگ «ضیافت پاییز» نام دارد که در موزه میراث هنگ کنگ است. این نقاشی مردی چینی در سلسله مینگ را نشان می‌‌‏دهد. وی در حالی که لباس ورزشی امپراطوری سلسله مینگ را به تن دارد در حال بازی «Chuiwan» در دربار است. چویی ون، «Chuiwan»، نام باستانی گلف چینی است و همان نقش گلف امروزی را داشته است.

we-740x259

کفش‎های ورزشی

چینی‌‌‏های باستان نیز یک ورزش گروهی به نام «کوجو» داشتند که استفاده از بازوها در این بازی ممنوع بوده و از جسمی برای گل زدن استفاده می‌‌‏شده است.

کفش‌‌‏های کوجو که شبیه کفش‌‌‏های ورزشی است، از سلسله سونگ جنوبی (۱۲۷۹-۱۱۲۷) آمده است. کفش‌‌‏ها از چرم ساخته می‌‌‏شدند و از روغن را برای ضد آب شدن آن استفاده می‌‌‏کردند. ته کفش نیز برای ایجاد اصطکاک آهن قرار می‌‌‏دادند.

collage3-740x170

یخچال

در حدود ۲۵۰۰ سال پیش، چینی‌‌‏ها با توجه به اهمیت حفظ مواد غذایی خاص برای خنک نگه داشتن آن مواد غذایی دست به کار شدند. چینی‌‌‏های باستان برای این منظور از دستگاهی به نام «منعکس کننده یخ» که بیشتر مثل یک یخدان است، استفاده می‌‌‏کردند.

یخدان یا جعبه یخ برای اولین بار ظروف حاوی شراب بود و یخ‌‌‏ها از افرادی که تکه‌‌‏های بزرگ یخ را در زیرزمین‌‌‏های عمیق و یا چاه‌‌‏ها ذخیره می‌‌‏کردند، تهیه می‌‌‏شد‌‌‏. اگر یخ‌‌‏ها به درستی نگهداری می‌‌‏شدند، می‌‌‏توانستند در ماه‌‌‏های تابستان برای فروش استفاده شوند. با این حال این مدل یخچال‌‌‏های لوکس آن زمان به طور معمول توسط افراد ثروتمند استفاده می‌‌‏شدند.

collage-1-740x370

کالیپر، یک وسیله برای اندازه گیری

کالیپر با درجه بندی روی دسته‌‌‏هایش، ابزاری است که برای اندازه گیری قطر داخلی و خارجی یک شی استفاده می‌‌‏شود.

در ماه مه سال ۱۹۹۲، نوع باستانی این وسیله در مقبره سلسله هان شرقی کشف شد. وسیله کشف شده کاملا در فرم و عملکرد ابزار مدرن است. در وسیله کشف شده، ویژگی ثابت و کشویی بودن دسته‌‌‏ها برای اندازه گیری قطر، عمق و ابعاد وجود دارد.

logo-1-1-676x450ربات آندروید

در حالی که آرم معروف ربات اندروید را همواره به عنوان یک آرم تلفن همراه اندروید دار دیده‌‌‏ایم، خوب است بدانید که این وسیله‌‌‏ای برای سوزاندن عود از سلسله هان بوده است و در حال حاضر در یک موزه در استان شانشی نگهداری می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *