Search
Asset 2

۵۰۰ هزار نفر در ایران به دیابت نوع اول دچار هستند

تغذیه سالم و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها (John Moore/Getty Images)
تغذیه سالم و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها (John Moore/Getty Images)
۵۰۰ هزار نفر در ایران به دیابت نوع اول دچار هستند . (John Moore/Getty Images)

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت ایران اعلام کرد، در حدود ۵۰۰ هزار نفر در این کشور به دیابت نوع اول مبتلا هستند.

«علیرضا استقامتی»، دبیر کمیسیون‌‌‏ انجمن‌‌‏های علمی وزارت بهداشت، گفت: «دیابت نوع یک، خودایمنی است و ارتباطی به مسائل محیطی نظیر تغذیه؛ فعالیت‌‌‏های بدنی و دیگر موارد ندارد.»

به گفته‌‌‏ی دکتر استقامتی، این نوع از دیابت در سنین مدرسه آغاز می‌‌‏شود؛ اما از میزان شیوع آن میان دانش‌‌‏آموزان آمار دقیقی در دست نیست.

وی به والدین توصیه کرده، درصورت ابتلای فرزندشان به دیابت نوع یک، حتما مسئولان مدرسه را از این موضوع آگاه سازند، تا مراقبت‌‌‏های لازم از دانش‌‌‏آموز مبتلا در مدرسه انجام پذیرد.

دکتر استقامتی که متخصص داخلی غدد متابولیسم و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران است، درباره‌‌‏ی مراقبت‌‌‏های مورد نیاز دانش‌‌‏آموزان مبتلا به این نوع دیابت توصیه کرده، این افراد باید روزی ۲ تا ۳ بار قند خون خود را کنترل و انسولین تزریق کنند؛ آنها باید اجازه داشته باشند، زمانی‌‌‏که احساس افت قندخون به آنها دست داد، از یک خوراکی شیرین استفاده کنند.

به گفته‌‌‏ی وی، به دلیل اینکه در صورت افت قند خون و عدم مصرف یک خوردنی شیرین فرد ممکن است دچار تشنج یا اغما شود، هیچ‌‌‏کس حق ندارد مانع خوردن آنان شود.

دکتر استقامتی در مورد ورزش‌‌‏های مجاز برای مبتلایان نیز اظهار داشته: «دانش‌‌‏آموزان دارای قندخون کمتر از ۱۰۰ میلی گرم و بالاتر از ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم مجاز به انجام ورزش‌‌‏های طولانی مدت نیستند. دانش‌‌‏آموزان مبتلا به دیابت نوع یک قبل از ورزش کردن باید مربی را در جریان بگذارند؛ برای این کار ایجاد شرایط مساعد نظیر تهیه‌‌‏ی یک خوراکی شیرین مانند آبمیوه‎‌‌‏ی طبیعی یا نوشابه و گرفتن قند خون نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.»

از آنجاکه این بیماران نیاز مبرم به تزریق انسولین دارند، درحال حاضر همه‌‌‏ی بیمه‌‌‏های درمانی انسولین‌‌‏های قلمی را تحت پوشش قرار داده‌‌‏اند؛ اما نوار تست قندخون که یکی دیگر ملزومان مبتلایان دیابت نوع یک است، با این ذهنیت که یک امر لوکس است، هنوز از سوی بیمه‌‌‏های تأمین اجتماعی و خدمات درمانی حمایت نمی‌‌‏شود.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی