logo_eet

۶ علامت که شما بیش از حد شکر می‌خورید

(Shutterstock)
(Shutterstock)
(Shutterstock)

۱- احساس خستگی می‌کنید

اگر احساس خستگی می‌کنید و به دنبال چیزی هستید که به شما انرژی بدهد، به احتمال زیاد قند خون شما بالاست. زمانی که خسته هستیم، غالباً به دنبال شکر بیشتری هستیم که با خستگی مقابله کنیم؛ که به نوبه‌ی خود به چرخه‌ای از بالا و پایین شدن‌های سوخت قند منجر می‌شود. اگر تصمیم گرفته‌اید که مصرف شکر را قطع کنید، چند روز به بدن خود فرصت بدهید تا خود را تنظیم کند –  پس از آن کم‌کم احساس خواهید کرد که سطح انرژی شما به حالت عادی بازمی‌گردد. در واقع انرژی خود را به طور طبیعی بالا ببرید.

۲- اگر زیاد هوس شکر/کربوهیدرات می‌کنید

شکر به شدت اعتیادآور است و هر چه بیشتر از آن بخورید بیشتر آن را هوس می‌کنید. اگر مدام در طول روز به دنبال چیزهای شکردار هستید، احتمالاً بدن و مغز شما به چیزهای شیرین عادت کرده است. هر چه شکر کمتری بخورید، می‌فهمید که کمتر آن‌‏را هوس می‌کنید. وقتی که مصرف شکر تصفیه شده و شیرینی مصنوعی را قطع کردید، تمایل خود را به شکر کاهش داده و شروع می‌‏کنید به درک‌‏کردن اینکه چقدر میوه شیرین است!

۳- مشکلات پوستی دارید

شکر می‌تواند با ایجاد اکنه، خشکی و عدم تعادل کلی در پوست شما مشکل به بار بیاورد. پوست شما آیینه‌ای است از آنچه که در درون شما می‌گذرد؛ بنابراین التهابی که شکر در درون شما ایجاد می‌کند خود را اینگونه در بیرون نشان می‌دهد. اگر در پوست خود مشکلات آزار دهنده‌ای دارید که از بین نمی‌رود، بررسی میزان مصرف شکر ایده‌ای هوشمندانه می‌تواند باشد.

۴- افسرده و یا مضطرب هستید

شکر یکی از بزرگترین عواملی است که به اختلالات اخلاقی مانند افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. شکر شما را در وضعیتی قرار می‌دهد که همانند بودن در قطار هوایی از احساسات است، که به سختی می‌توان از آن خلاص شد؛ مگر اینکه متعهد شوید که چیزهای شیرین را رها کنید. علاوه بر افسردگی و اضطراب، شما ممکن است استرس را نیز تجربه کنید. زمانی که شروع ‌کنید به ترک کردن شکر، درخواهید یافت که خلق و خوی شما ملایم‌تر می‌شود.

۵- خیلی مریض می‌شوید

شکر سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کند؛ در نتیجه توانایی بدن را در مقابله با استرس و بیماریهای مزمن از بین می‌برد. اگر مدام مریض می‌شوید و یا برای مقابله با سرماخوردگی رایج مدام دارو مصرف می‌کنید؛ احتمال زیادی است که رژیم غذایی شما و به ویژه مصرف بالای شکر دلیل آن باشد. یک پاک‌سازی که شما را در رژیم حذف‌‏کننده قرار می‌دهد می‌تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک بسیاری کند.

۶- اضافه وزن دارید

احتمالاً اکنون دریافته‌اید که چربی نیست که شما را چاق می‌کند، بلکه این شکر است که چاق می‌کند! رژیم غذایی با مصرف بالای شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه شده مطمئناً موجب اضافه وزن می‌شود. اگر تلاش می‌کنید که با داشتن رژیم غذایی کم‌چرب که همچنان شامل شکر و سایر کربوهیدرات‌ها می‌شود، وزن خود را کم کنید؛ درواقع این کمکی به هدف شما نمی‌کند. سعی کنید برای چند هفته مصرف شکر و بیشتر غلات را قطع کنید؛ و ببینید چه میزان تأثیر می‌کند. شکر ممکن است در روده نیز ایجاد مشکل کند که کاهش وزن را مختل می‌کند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *