Search
Asset 2

حزب کمونیست چین با اقدامات جنگی توانایی خود را برای «قبضه قدرت» در تایوان محک می‌زند

ارتش چین روز جمعه به رزمایش گسترده خود در آب و آسمان تایوان ادامه داد، اقدامی که به افزایش حمایت بین‌المللی از جزیره دموکراتیک تایوان کمک خواهد کرد.
ارتش چین روز جمعه به رزمایش گسترده خود در آب و آسمان تایوان ادامه داد، اقدامی که به افزایش حمایت بین‌المللی از جزیره دموکراتیک تایوان کمک خواهد کرد. (I-Hwa Cheng /AFP via Getty Images)

ارتش چین روز جمعه به رزمایش گسترده خود در آب و آسمان تایوان ادامه داد، اقدامی که تحلیلگران می‌گویند به افزایش حمایت بین‌المللی از جزیره دموکراتیک تایوان کمک خواهد کرد.

اقدامات جنگی چین با همراهی نیروی دریایی، نیروی هوایی و نیروی موشکی این کشور از پنجشنبه و چند روز پس از روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید این جزیره خودگردان آغاز شد.

در فیلمی که روز جمعه در تلویزیون دولتی چین پخش شد، شاهد موشک‌های تهاجمی و سربازان چینی هستیم و صدای شمارش معکوس به گوش می‌رسد. با این‌حال، هیچ نشانه‌ای مبنی بر شلیک موشک دیده نمی‌شود.

لی شی، سخنگوی فرماندهی جبهه شرق ارتش چین، روز جمعه در بیانیه‌ای آنلاین گفت: «رزمایش ارتش چین در حوالی جزیره خودمختار تایوان با هدف محک زدن توانایی پکن در قبضه قدرت، انجام حملات مشترک و تصرف نقاط کلیدی تایوان انجام گرفت.»

حزب کمونیست چین که هرگز بر تایوان مسلط نبوده است، این جزیره خودگردان را استانی سرکش می‌داند و تاکنون امکان حمله نظامی با هدف تصرف این کشور را رد نکرده است.

کشتی‌های ارتش و گارد ساحلی تایوان و واحدهای موشکی هوایی و زمینی، بویژه در حوالی جزیره‌های زنجیره‌ای کینمن و ماتسو- دو جزیره‌ای به تایوان تعلق دارند اما دور از جزیره اصلی در سواحل چین واقع شده‌اند- در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

به گفته وزارت دفاع تایوان، تا ساعت ۶ صبح روز جمعه به وقت محلی، ۴۹ هواپیمای نظامی چین، ۱۹ کشتی نیروی دریایی و ۷ کشتی گارد ساحلی در ۲۴ ساعت گذشته در حوالی تایوان مشاهده شده‌اند.

وزارت دفاع تایوان در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس گفت: «جنگ‌ها هیچ برنده‌ای ندارند. آن‌چه که ما در مواجهه با حزب کمونیست چین به آن باور داریم و از آن حمایت می‌کنیم، دموکراسی و آزادی است.»

از نظر تحلیلگرانی که انتظار داشتند حزب کمونیست قدرت نظامی خود را پس از مراسم تحلیف لای چینگ ته، رئیس‌جمهور تایوان، بیشتر کند، رزمایش گسترده پکن جای تعجب ندارد. یو تسونگ-چی، کارشناس مسائل امنیتی، که به‌عنوان رئیس کالج فو هسینگ کانگ در دانشگاه دفاع ملی تایوان خدمت می‌کرد، این رزمایش را «نقطه آغاز» فشار نظامی چین بر دولت جدید تایوان خواند.

آقای یو به اپک تایمز گفت: «راهبرد حزب کمونیست چین این است که از رزمایش کنونی برای ارزیابی واکنش تایوان و جامعه بین‌المللی استفاده کند و اقدامات آتی خود را براساس آن توسعه دهد.»

به گزارش رسانه دولتی چین، رزمایش دوروزه ارتش آزادی‌بخش خلق در حوالی تایوان- در شمال، جنوب و شرق و تنگه تایوان- و جزایر فراساحلی دونگ‌یین، کینمن، ماتسو و ووکیو انجام گرفته است.

حضور رئیس‌جمهور تایوان، لای چینگ ته (نفر وسط)، در مراسم رونمایی از پدافند هوایی استینگر ساخت آمریکا در جریان بازدید از نیروهای نظامی در تائویوان، ۲۳ مه ۲۰۲۴. (Sam Yeh / AFP via Getty Images)

آقای یو، فرمانده بازنشسته ارتش، گفت گستره فعالیت‌های نظامی چین در آب‌های نزدیک شمال شرق تایوان، در مجاورت ژاپن، در مقایسه با رزمایش گسترده این کشور در آگوست ۲۰۲۲ که متعاقب دیدار با نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا (نماینده دموکرات کالیفرنیا) رخ داد، کاهش پیدا کرده است.

آقای یو این تغییر رویه را به اعتراض گسترده دولت ژاپن نسبت می‌دهد، چرا که چندین موشک پرتابی چین از آسمان تایوان عبور کردند و در آب‌های منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن منفجر شدند.

رئیس‌جمهور جدید تایوان روز پنجشنبه از پایگاه دریایی شهر شمالی تائویوان بازدید کرد. آقای لای بدون اشاره به رزمایش چین به سربازان و مقامات امنیتی تایوان گفت که برای دفاع از امنیت ملی کشور شخصاً «در خط مقدم» خواهد ایستاد.

لای گفت: «جامعه بین‌المللی توجه ویژه‌ای به تایوان دموکراتیک دارد. ما ضمن مواجهه با چالش‌ها و تهدیدات خارجی به دفاع از ارزش‌های آزادی و دموکراسی و حفظ صلح و ثبات در منطقه ادامه خواهیم داد.»

«دستمایه» اقدامات قهری

ارتش آزادی‌بخش خلق رزمایش بزرگی را به‌عنوان «تنبیه جدی نیروهای استقلال‌طلب تایوان» و «هشداری جدی در قبال مداخله و تحریک نیروهای خارجی» برگزار کرده که مشخصاً واشینگتن را خطاب قرار می‌دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اپک تایمز گفت که گزارش‌های مهمی در رابطه با این رزمایش منتشر کرده و اقدامات پکن را در هماهنگی نزدیک با تایوان زیر نظر دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این‌باره گفت: «ما قویاً از پکن می‌خواهیم که خویشتن‌داری به خرج دهد و تأکید می‌کنیم که جمهوری خلق چین نباید گذار سیاسی تایوان- به‌عنوان بخشی از یک روند دموکراتیک عادی و مرسوم- را بهانه یا دستمایه اقدامات تحریک‌آمیز یا قهری خود کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود که اقدامات پکن به خطر تشدید تنش‌ها دامن می‌زنند و هنجارهای دیرینه‌ای را که در دهه‌های گذشته حافظ صلح و ثبات منطقه بوده‌اند، زیر پا می‌گذارند.

پنتاگون نیز در بیانیه‌ای مشابه اقدامات پکن را بی‌ملاحظه و خطرناک خواند.

پوشش خبری رزمایش چین در حوالی تایوان بر روی یک صفحه نمایش در فضای باز، پکن، ۲۳ مه ۲۰۲۴. (Jade Gao / AFP via Getty Images)

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه در بیانیه‌‎ای به اپک تایمز گفت: «ما به وضعیت فعلی نیروها و عملیات خود در منطقه که به حفظ صلح و ثبات و اجرای تعهدات امنیت ملی آمریکا کمک می‌کنند، اطمینان کامل داریم.»

اتحادیه اروپا از طرفین خواست خویشتن‌داری به خرج دهند و تنش‌های جاری در تنگه تایوان را از طریق گفت‌و‌گو حل کنند.

سخنگوی سرویس اقدام خارجی اروپا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: «فعالیت‌های نظامی چین که از امروز در حوالی تایوان آغاز شدند، به تشدید تنش‌های جاری در تنگه تایوان دامن می‌زنند. ما با هرگونه اقدام یک‌جانبه که وضعیت کنونی منطقه را با توسل به زور و اجبار تغییر دهد، مخالف هستیم.»

سازمان ملل نیز به اقدام حزب کمونیست چین واکنش نشان داد و گفت که رزمایش‌های ارتش آزادی‌بخش خلق را از نزدیک رصد می‌کند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، روز پنجشنبه در جریان نشست خبری خود گفت: «ما از طرفین می‌خواهیم از اقداماتی که به تشدید تنش‌ها دامن می‌زند، خودداری کنند.»

لی چنگ-شو، پژوهشگر بنیاد سیاست‌گذاری ملی تایوان، می‌گوید اقدامات نظامی حزب کمونیست چین صرفاً به حمایت بیشتر از تایوان منجر خواهند شد.

آقای لی روز پنج‌شنبه گفت: «اگر مردم تایوان بر سر یک راه‌حل مسالمت‌آمیز به توافق برسند، هیچ کشوری مداخله نخواهد کرد. اما اگر حزب کمونیست چین از زور برای اعمال فشار به تایوان استفاده کند، جامعه بین‌المللی مخالفت خواهد کرد.»

او افزود که حزب کمونیست چین با عکس‌العمل مخالفان مواجه خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی