Search
Asset 2

آمریکا گزارش‌های پنهانی مربوط به آسیب‌های واکسن کووید-۱۹ را منتشر کرد

دفتر مرکزی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در آتلانتا، جورجیا، ۲۵ اوت ۲۰۲۳.  (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)
دفتر مرکزی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در آتلانتا، جورجیا، ۲۵ اوت ۲۰۲۳. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا گزارش‌های پنهانی قبلی در رابطه با فلج صورت و سایر عوارض جانبی مربوط به واکسیناسیون کووید-۱۹ را منتشر کرده است.

این مرکز به دستور یک قاضی فدرال مجبور به افشای گزارش‌ها شد.

۷۸۰هزار گزارش در مدت کوتاهی پس از عرضه واکسن‌های کووید-۱۹ دریافت شد که نشان می‌داد واکسینه‌شده‌ها با طیف وسیعی از عوارض واکسیناسیون، از جمله التهاب قلب، سقط جنین و تشنج دست‌و‌پنجه نرم کرده‌اند.

یک نفر گزارش داد که «پس از دریافت واکسن بلافاصله هشیاری‌اش را از دست داد و تشنج کرد و با آمبولانس به اورژانس برده شد.»

فردی دیگر گفت «به دلیل بی‌حسی و فلج سمت چپ صورت به او گفتند فلج بل گرفته است.»

مردم گزارش‌های خود را از طریق وی‌سیف ثبت می‌کردند. وی‌سیف سامانه گزارشات کتبی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا است که برای نظارت بر عوارض جانبی احتمالی واکسن‌های کووید-۱۹ راه‌اندازی شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، سال‌ها از افشای داده‌های وی‌سیف خودداری کرد و به انتشار مطالعاتی پرداخت که گزارشات مردم را حاکی از ایمنی واکسن می‌دانستند. با این‌حال، داده‌های منتشرشده در سال ۲۰۲۲ نشان دادند که حدود ۸ درصد از ۱۰ میلیون فرد واکسینه‌شده پس از دریافت واکسن به مراقبت‌های پزشکی یا بیمارستانی احتیاج پیدا کردند و بسیاری دیگر از حضور در مدرسه، محل کار یا انجام سایر فعالیت‌های عادی خود بازماندند.

این داده‌ها از طریق نظرسنجی‌های چندگزینه‌ای گردآوری شدند.

همان قاضی که دستور انتشار داده‌ها را صادر کرد، در ژانویه به مرکز دستور داد گزارشات کتبی مربوط به تجربیات بیماران را افشا کند. قاضی منطقه‌ای آمریکا، متیو کاکسماریک، که توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، منصوب شده بود، با استدلال دولت مبنی بر این‌که پردازش پاسخ‌ها و بازنویسی اطلاعات حساس به کار زیادی نیاز دارد، مخالفت کرد.

دو بخش اول، شامل ۷۸۰هزار گزارش از حدود ۵۲۳هزار نفر می‌شد که ده‌ها گزارش از التهاب قلب، صدها گزارش از فلج صورت و هزاران گزارش از وزوز گوش در آن‌ها به چشم می‌خورد.

چند نفر گفتند اوضاع‌شان به‌قدری وخیم بود که به فکر خودکشی افتادند.

یک نفر گفت: «۲۴ ساعت پس از دریافت واکسن آن‌قدر احساس خستگی می‌کردم که نمی‌توانستم بیدار بمانم.»

فرد دیگری از تجربه علائم واکنش آلرژیک گفت. «جایی خواندم افرادی که به پلی اتیلن گلیکول حساسیت دارند، نباید واکسن کووید بزنند و من به پلی اتیلن گلیکول حساسیت داشتم. اگر کسی به من اطلاع می‌داد، خیالم راحت می‌شد. هر راهی که در پیش می‌گیرم، به بن‌بست می‌رسد.»

(Explode/Shutterstock)

اسناد منتشرشده قبلی نشان می‌دهند که سامانه گزارشات کتبی تنها گزینه‌ای بود که مردم می‌توانستند عوارض جانبی- از جمله التهاب قلب- خود را گزارش کنند، درحالی‌که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا واقف بود که این واکسن‌ها می‌توانند باعث عوارض جانبی شوند. اسناد دیگر نشان دادند که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در اوایل ۲۰۲۱ می‌دانست که واکسن‌ها احتمالاً باعث میوکاردیت یا التهاب قلب و عارضه مرتبط دیگری به نام پریکاردیت می‌شوند اما این مسئله را از عموم مردم پنهان کرد.

دستور قاضی کاکسماریک به واسطه شبکه اقدام رضایت آگاهانه به طرح یک دعوی قضایی انجامید. این شبکه سازمانی غیرانتفاعی است که از زمان شروع همه‌گیری کووید-۱۹ موجبات انتشار تعدادی از پرونده‌های دولتی را فراهم کرده است.

باربارا لو فیشر، از بنیان‌گذاران و رئیس مرکز ملی اطلاعات واکسن، ضمن بررسی داده‌های جدید به اپک تایمز گفت: «شبکه اقدام رضایت آگاهانه مجبور شد از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها شکایت کند تا به داده‌های مربوط به عوارض جانبی ویروس کووید-۱۹ در سامانه وی‌سیف دسترسی پیدا کند؛ اتفاقی که از فصل شرم‌آور دیگری در تلاش چندین ساله مقامات بهداشتی فدرال برای لاپوشانی خطرات واکسن پرده برداشت که با نادیده گرفتن الگوی علائم واکنش واکسن در گزارش‌های دریافتی دولت انجام می‌گرفت.

او افزود: «وقتی مردم پس از دریافت یک محصول بیولوژیک به‌طور مکرر علائم مشابهی را گزارش می‌کنند- در این مورد، «تنگی نفس» و «تپش قلب» که هردو از علائم میوکاردیت هستند و به‌طور سببی به واکسن‌های ام‌آر‌ان‌ای کووید نسبت داده می‌شوند- باید به آن‌ها هشدار بدهیم، نه آن‌که آن‌ها را در بی‌خبری نگه‌داریم. لاپوشانی این سؤال را ایجاد می‌کند که دولت در چه موارد دیگری پنهان‌کاری کرده است.»

گزارشات کتبی مردم  فاقد تاریخ هستند. الیزابت برهم، وکیل شبکه اقدام رضایت آگاهانه، اظهار داشت که این گروه تاریخ گزارش‌ها را از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا جویا شده است. شبکه اقدام رضایت آگاهانه واقف است که این موارد جزو اولین گزارشات دریافتی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا هستند. سامانه وی‌سیف هم‌زمان با عرضه واکسن‌ها در اواخر سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. انتظار می‌رود بقیه گزارشات به‌صورت پیوسته منتشر شوند.

یکی از مسئولان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا از پاسخ دادن به سؤالات پرشمار، از جمله موارد مربوط به تاریخ ثبت گزارشات، خودداری کرد.

مسئول مرکز به اپک تایمز گفت: «از افرادی که از طریق وی‌سیف گزارش دادند که پس از واکسیناسیون تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفتند، خواسته شد که گزارش مربوط به عوارض جانبی واکسن را ثبت کنند. اگر آن‌ها عوارض جانبی واکسن‌ها را گزارش می‌کردند و موارد مربوطه در دسته عوارض حاد قرار داشتند (طبق تعریف قانون مقررات فدرال)، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا سعی می‌کرد اطلاعات بیش‌تری (سوابق پزشکی، پیشینه بستری در بیمارستان و غیره) در مورد عارضه جانبی گزارش‌شده به‌دست آورد. تمام داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق سامانه عوارض جانبی واکسن‌ها مورد پردازش و تحلیل قرار می‌گیرند تا الگوهای غیرعادی یا شمار فزاینده عوارض جانبی نادر و حاد پس از واکسیناسیون مشخص شوند.»

خانم برهم افزود: «اطلاعات سامانه عوارض جانبی واکسن‌ها به شناسایی مشکلاتی کمک کرده که مرکز اکنون اطمینان دارد که دریافت واکسن عامل بروز آن‌ها بوده است که میوکاردیت نیز یکی از آن‌ها محسوب می‌شود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی