Search
Asset 2

چین به رزمایش «مجازات» در اطراف تایوان پایان داد

رژیم چین به رزمایش خود که در آن عملیات با بمب‌سازی‌ها و کشتی‌ها را در اطراف تایوان شبیه‌سازی‌، پایان داد، انجام داد. تایوان این رزمایش را محکوم کرد.
جنگنده چینی J-15 در حال آماده شدن برای پرواز از عرشه ناو هواپیمابر لیائونینگ در طول تمرینات نظامی در دریای بوهای، در سواحل شمال شرقی چین در دسامبر ۲۰۱۶. (STR/AFP via Getty Images)

حزب کمونیست چین پس از دو روز به رزمایش خود که طی آن حملات با بمب‌افکن‌ها و کشتی‌ها را در اطراف تایوان شبیه‌سازی ‌کرد، پایان داد. تایوان این رزمایش را «تحریکی آشکار» نامید و آن را محکوم کرد.

شبکه نظامی تلویزیون حکومتی چین اواخر روز جمعه خبر داد که این رزمایش پایان یافته است. روزنامه رسمی ارتش آزادیبخش خلق نیز نوشت که رزمایش طبق اعلام قبلی از پنجشنبه تا جمعه ادامه داشت.

به نوشته خبرگزاری رویترز، سه روز پس از اینکه لای چینگ‌ته، رئیس‌جمهور منتخب تایوان که پکن او را «جدایی‌‌طلب» می‌نامد، کار خود را به‌طور رسمی شروع کرد، حزب کمونیست چین رزمایش «شمشیر مشترک – ۲۰۲۴A» را آغاز  کرد.

پکن گفته است که این رزمایش «مجازاتی» برای سخنرانی روز دوشنبه «لای چینگ‌ته» در مراسم تحلیف است، که در آن او گفت دو طرف تنگه تایوان «وابسته یکدیگر نیستند».

حزب کمونیست چین این اظهارات را به عنوان بیانیه‌ای تلقی کرده مبنی بر اینکه دوطرف، دو کشور جداگانه هستند.

لای بارها پیشنهاد مذاکره با چین را داده است اما رد شده است. او می‌گوید فقط مردم تایوان می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند و ادعاهای حاکمیت پکن را رد می‌کند.

دولت تایوان این رزمایش را محکوم کرد

بر اساس گزارش رویترز، دولت تایوان اینگونه رزمایش‌ها را محکوم کرده و گفته است که تحت فشار چین قرار نخواهد گرفت.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که ۶۲ فروند هواپیمای نظامی چینی و ۲۷ کشتی نیروی دریایی را روز جمعه شناسایی کرده است؛ از جمله ۴۶ هواپیما که از خط میانی تنگه تایوان عبور کرده‌اند، که قبلا به‌عنوان یک مانع غیررسمی بین دو طرف عمل می‌کرد.

دفتر ریاست جمهوری تایوان روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تحرکات نظامی چین وضعیت صلح‌آمیز و باثبات موجود در تنگه تایوان را تضعیف کرده است.

در بیانیه‌ آمده است که این «تحریک آشکاری برای نظم بین المللی هستند و نگرانی و محکومیت جدی جامعه بین المللی را برانگیخته‌ است.»

چین طی چهار سال گذشته به طور منظم رزمایش‌هایی را در اطراف تایوان برگزار کرده است، از جمله رزمایش‌هایی در مقیاس بزرگ در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳.

حزب کمونیست چین، کشور تایوان را که به طور دموکراتیک اداره می‌شود، به عنوان قلمرو خود تلقی می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی