Search
Asset 2

روابط خوب موجب حفظ بیش‌‏تر سلامتی می‌‏شود

(Shutterstock*)
(Shutterstock*)
(Shutterstock*)

مطالعات جدید نشان می‌‏دهد، بحث با کسانی که به ما نزدیک هستند، ‌‏می‌‏تواند تأثیری جدی بر سلامت و میزان مرگ‌‏و‎میر بگذارد. از دیرباز واقف بوده‌‏ایم که میانِ داشتن دوستان و خانواده‌‏ای حامی و دل‌‏سوز و پیامدهای وخیم سلامتی، رابطه‌‏ای وجود دارد؛ اما این مطالعه که در مجله‌‏ی «اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی» منتشر شده است، آگاهی ما را نسبت‌‏به تأثیر روابط بر سلامت بیش‌‏تر کرده است. این تحقیق به چگونگی تأثیر تنش‌‏ها و فشارهای روحی بر طول عمر پرداخته است.

در این مطالعه، روابط اجتماعی استرس‌‏زا با همکاران، کودکان، سایر اعضای خانواده، دوستان و همسایه‌‏ها، با استفاده‎از پرسش‌‏های مربوط به زندگی روزمره مورد بررسی قرار گرفت. این پرسش‎‎ها درباره‌‏ی چگونگی احساسات، نگرانی‌‏ها و اختلافات‌‏ افراد در روابط‌‏شان بود. همچنین به‌‏شکلی تنظیم شده بود که میزان استرس را از «همیشه» تا «به‌‏ندرت» نشان می‌‏داد؛ که در این خصوص افرادی که دارای روابط اجتماعی استرس‌‏زا بودند در معرض خطر بیش‌‏تری قرار گرفتند.

روابط اجتماعی افراد نیز از‌‏طریق « پرسش‎نامه‎ی روابط اجتماعی کپنهاگ» که معتبرترین پرسش‌‏نامه‎ی روان‌‏شناختی است، مورد سنجش قرار گرفت. این مطالعه، نگرانی‌‏ها، فشارهای روحی-روانی، اختلافات و درگیری‎های مکرری را که موجب افزایش  خطر مرگ به هر دلیلی می‌‏شود، مشخص کرده است.

افرادی که در روابط اجتماعی خود، درگیری‌‏های مکرری را تجربه می‌‏کنند در مقایسه با افرادی که به‌‏ندرت چنین درگیری‌‏هایی دارند، به‌‏طور نگران‌‏کننده‌‏ای، دو تا سه برابر بیش‌‏تر با خطر مرگ مواجه می‌‏شوند. به‌‏نظر می‌‏رسد اختلافات، نگرانی‌‏ها و فشارها از سوی شریک زندگی از اهمیت بیشتری برخوردار است و تأثیر بیشتری بر مرگ و میر مردان در مقایسه با زنان می‌‏گذارد، زیرا مردان نسبت به زنان در برخوردهای منفی روابط اجتماعی، آسیب‌‏پذیر‌‏تر هستند.

اجتماعی باشید

این نتایج نباید باعث تجب ما شود. ثابت شده است که شبکه‎های اجتماعی بزرگ و کیفیت بالای حمایت اجتماعی، موجب افزایش طول عمر می‎شود و انتظار می‎رود روابط منفی اجتماعی با افزایش خطر مرگ و میر مرتبط است.

رابطه‌‎ی میان انزوای اجتماعی یا داشتن روابط اجتماعی با کیفیت پایین با مرگ پیش‌‏از موعد اثبات شده است. همچنین به‎نظر می‎رسد، با درنظر گرفتن رابطه‎ی میان حمایت اجتماعی با مرگ و احتساب خطراتی هم‌‏چون کشیدن سیگار و فشار خون بالا، داشتن روابط کم اجتماعی به‎ویژه برای مردان مضر خواهد بود.

اما آیا واقعاً روابط اجتماعی ما می‎تواند برای سلامتی‎مان مضر باشد؟ مطمئناً شواهدی برای اثبات این موضوع وجود دارد. در آزمایشگاه نیز، نشان داده‎ایم که واکنش آنتی‌‏بادی بدن افرادی که ازدواجی ناموفق دارند نسبت‌‏به کسانی که دارای ازدواجی موفق هستند، در‎مقابل واکسن‌‏های پزشکی پایین است.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‎دهد که در‎طی اختلافات استرس‎زای زناشویی، زخم‌‏های فیزیکی در زوج‌‏هایی که همیشه رفتار خصمانه‎ی بالایی از خود نشان می‎دهند، دیرتر التیام می‎یابد و روز بعد از این رفتار خصمانه، بدن آن‌‏ها نیز دچار التهاب می‎شود. التهاب یکی‎از عوامل اصلی بسیاری از بیماری‌‏های مرتبط با سن است.

بروز این مشکل علل بسیاری دارد. به طور خاص، افزایش سطح هورمون‌‏های استرس مانند کورتیزول، می‌‏تواند اثرات منفی بسیاری بر قسمت‌‏های مختلف بدن از‌‏جمله سیستم ایمنی، عملکرد قلبی-عروقی، و حتی قدرت عضلانی و استخوان‌‏ها بگذارد.

این احتمال وجود دارد، از آن‌‏جایی‌‏که واکنش مردان نسبت‌‏به هورمون‌‏های استرس و فشار خون بالا در‌‏مقایسه با زنان بیش‌‏تر است، آسیب‌‏پذیری جسمی آن‌‏ها در‌‏مقابل استرس، به‌‏خاطر مسیرهای مشابه بیولوژیکی آن‌‏ها باشد. به‌‏نوبه‌‏ی خود، تأثیر استرس زیاد با طیف وسیعی از بیماری‌‏های جدی هم‌‏چون بیماری‌‏های قلبی-عروقی در‌‏حال پیشرفت و مرگ ناشی‌‏از بیماری‌‏های قلبی همراه است.

روابط سالم، زندگی سالم

بنابراین سئوال مهم این است که برای کاهش برخورد با اثرات منفی استرس در روابط چه باید کرد. راه‎حل ساده و راحت آن این است که با افرادی که خود دارای روابط خوبی نیستند، رابطه‌‏ی نزدیکی برقرار نکنید. اما اغلب روابط به‎طور غلط‌‏ اندازی خوب شروع می‎شود و شکاف‎ها و اختلافات بعدها خود را نشان می‌‏دهند.

پاسخ عملی‎تر این خواهد بود که  از طریق ایجاد حس قدردانی در دوطرف رابطه، برحفظ کیفیت روابط خود بیشتر کار کنیم. به این طریق، فشارهای روحی، نگرانی‌‏ها و اختلافات کم‌‏تر می‌‏شوند.

راه‌‏حل عملی دیگر این است که خود‎کنترلی را درهنگام بروز اختلافات یاد بگیریم. به‎جای آن‌‏که شرایط را برای به کُرسی نشاندن نظرات خود، با دادن پاسخ‌‏های منفی به یک برخورد منفی تشدید کنیم، باید با آرامش عکس‎العمل نشان دهیم.

از ‌‏نظر علمی، تأثیر بیولوژیکی استرس در افرادی که تمایل‎ ندارند تا در موقعیت‎های استرس‎زا با عصابنیت پاسخ دهند، کم‎تر از کسانی است که اغلب عصبانی و متخاصم هستند و عصبانیت خود را بروز می‎دهند. گاهی اوقات فرار از موقعیت‌‏های استرس‎زا دشوار است؛ مخصوصاً با کسانی که به ما نزدیک‌‏تر هستند. اما با افزایش شواهدی که نشان می‌‏دهد استرس، تأثیر مهمی بر سلامت و طول عمر دارد، بهتر است وقت بیش‌‏تری را صرف بهبود روابط خود کنیم.

مقاله‎ی اصلی را می‎توانید در این‌‏جا مشاهده کنید.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی