logo_eet

پوکی استخوان، تهدیدی جدی در سلامت زنان

(JUAN BARRETO/AFP/Getty Images)
(JUAN BARRETO/AFP/Getty Images)

(JUAN BARRETO/AFP/Getty Images)

پوکی استخوان از عارضه‌‌‏هایی است که علاوه‌بر افزایش سن، به‌واسطه‌ی برخی عادات غلط در‌‌‏ زندگی مدرن، دامن‌‌‏گیر بخش بزرگی از افراد جامعه، به‌خصوص زنان می‌شود.

عارضه‌‌‏ای که در آن از تراکم بافت و املاح استخوانی کاسته شده و در نتیجه‌ی آن، استخوان قسمت‌‌‏های مختلف بدن شکننده و آسیب‌‌‏پذیر می‌شوند؛ به‌‌‏طوری‌‌‏که با شدت گرفتن بیماری، احتمال شکستگی استخوان‌‌‏ها حتی با ضربات کوچک هم وجود خواهد داشت.

تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان می‌‌‏دهد که از هر هشت مرد یک نفر و از هر سه زن یک نفر به پوکی استخوان مبتلا می‌‌‏شوند و این حکایت از شیوع چند برابری موارد ابتلا در زنان نسبت به مردان دارد.

اما چرا این بیماری تا این حد در زنان شایع است و چه عواملی سبب بروز پوکی استخوان می‌‌‏شوند؟

«دکتر سید علیرضا مروجی» در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وب دا، ضمن تشریح عوامل ایجاد کننده‌ی پوکی استخوان و راه‌‌‏های پیشگیری از این بیماری می‌‌‏گوید: «زنان در هر سنی ۴ تا ۵ برابر بیشتر از آقایان دچار شکستگی استخوان می‌شوند که به دلیل ظریف بودن و تراکم کمتر استخوان زنان است.»

به عقیده‌ی وی، جنس، سن، عدم تحرک و ورزش، کمبود کلسیم در برنامه غذایی، کمبود ویتامینD، محدود کردن مصرف کافئین، مصرف الکل، سیگار کشیدن، یائسگی و مصرف زیاد  کورتون‌‌‏ها و یا داروهای ادرارآور، از عوامل ایجاد پوکی استخوان است.

در واقع وجود مقدار کافی از کلسیم در بدن، عاملی‌ست که تراکم مناسب را برای بافت استخوان‌‌‏ها به همراه آورده و سبب قوی‌‌‏تر شدن استخوان‌‌‏ها می‌‌‏گردد.

این ماده‌ی معدنی از طریق رژیم غذایی حاوی آن همچون لبنیات، در سنین مختلف، به میزان کافی به بدن میرسد و همزمان با آن، ورزش و دریافت ویتامین Dبه عنوان عامل زمینه‌ساز جذب کلسیم، نقش بسیار مؤثری در پیشگیری از پوکی استخوان دارد.

به گفته‌ی دکتر مروجی، این ویتامین مانند کلیدی است که در قفل شده روده‌ها را به طرف جریان خون باز می کند و باعث می‌شود تا کلسیم مواد غذایی از روده ها وارد جریان خون شود و از آنجا به استخوان ها برسد.

یکی از روش‌های طبیعی جذب ویتامینD، تماس مستقیم با نور خورشید است که می‌‌‏تواند از طریق ورزش‌‌‏های سبکی همچون پیاده‌روی در فضای باز میسر شود.

اما ورزش‌های سنگین در زنان به دلیل اینکه باعث قطع عادات ماهیانه بیش از شش ماه می‌‌‏شوند، کاهش توده استخوانی را به‌‌‏دنبال خواهد داشت.

علاوه بر این‌‌‏ها، بالا رفتن سن، عدم تحرک و یائسگی هم از جمله عواملی هستند که احتمال ابتلا به پوکی استخوان را در زنان افزایش می‌‌‏دهند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *