Search
Asset 2

وزیر دفاع آمریکا: جنگ با چین «نه قریب‌الوقوع و نه اجتناب‌ناپذیر» است

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز شنبه در پاسخ به سؤالات خبرنگاران در مجمع دفاعی سنگاپور گفت: «جنگ با چین نه قریب‌الوقوع و نه اجتناب‌ناپذیر است.»
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در بیست‌و‌یکمین نشست گفت‌و‌‎گوی شانگری-لا در سنگاپور، ۱ ژوئن ۲۰۲۴. (Nhac Nguyen/AFP/Getty images)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز شنبه در پاسخ به سؤالات خبرنگاران در مجمع دفاعی سنگاپور گفت: «جنگ با چین نه قریب‌الوقوع و نه اجتناب‌ناپذیر است.»

آقای آستین این صحبت‌‌‌‌‌‏ها را یک روز پس از گفت‌و‌گو با دونگ جون، وزیر دفاع چین، مطرح کرد.

این نخستین دیدار مقامات ارشد دفاعی دو کشور از زمان سفر بحث‌برانگیز رئیس وقت مجلس آمریکا، نانسی پلوسی (نماینده دموکرات کالیفرنیا)، به تایوان بود؛ چرا که پکن به تلافی، تصمیم به قطع ارتباط با آمریکا گرفت.

ملاقات سنگاپور اولین گفت‌و‌گوی حضوری دونگ با همتای آمریکایی خود است.

دونگ، که از فرماندهان سابق نیروی دریایی چین است، دسامبر گذشته به‌جای لی شانگفو منصوب شد. برکناری ناگهانی آقای شانگفو پس از چند ماه ناپدید شدن از انظار عمومی رخ داد که برخی ناظران از آن به‌عنوان پاکسازی سیاسی در رده‌های بالای بخش موشکی ارتش چین یاد می‌کنند که سپر حفاظتی موشک‌های بالستیک هسته‌ای و متعارف کشور است.

آقای آستین از افشای جزئیات گفت‌و‌گو خودداری کرد اما گفت: «مهم‎ترین مسئله این بود که راه ارتباطی بین ارتش دو کشور از نو هموار شده است.»

آقای آستین در نشست مطبوعاتی خود پس از گفت‌گو در شانگری-لای سنگاپور گفت: «تا وقتی با هم صحبت می‌کنیم، می‌توانیم مسائلی را که مشکل‌آفرین هستند شناسایی کنیم. ما می‌خواهیم از وجود ضمانت‌های لازم مطمئن شویم تا جلوی برداشت‌های نادرست یا محاسبات غلطی را که ممکن است از کنترل خارج شوند بگیریم. تنها در شرایطی می‌توانید چنین کاری بکنید که گفت‌و‌گو کنید.»

براساس خلاصه‌ای که روز جمعه توسط پنتاگون منتشر شد، آستین درباره «فعالیت‌های تحریک‌آمیز» نیروهای چینی در اطراف تنگه تایوان ابراز «نگرانی» کرد و افزود که چین نباید تغییر رئیس‌جمهور تایوان را «دستمایه اقدامات قهری» خود کند.

تنش‌های تنگه تایوان در اواخر ماه مه تشدید شد، چرا که ارتش چین رزمایش‌های گسترده‌ای را با حضور نیروهای دریایی و موشکی خود در آب و آسمان حوالی جزیره تایوان برگزار کرد. این درحالی است که رئیس‌جمهور جدید تایوان به تازگی سوگند یاد کرده است. لای چینگ-ته، رئیس‌جمهور جدید تایوان، متعهد شده که رویکرد اعتدالی تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهور پیشین تایوان را در تعامل با چین حفظ کند و وضعیت موجود را تغییر ندهد.

حزب کمونیست چین که تایوان را استانی شورشی می‌نامد، از مدت‌ها پیش به آقای لای و حزب پیشروی دموکرات او بی‌اعتماد بوده و از تهاجم نظامی برای تصرف این جزیره خودداری کرده است. حزب کمونیست چین همچنین ادعاهای سرزمینی قابل‌توجهی در دریای چین جنوبی دارد که به رویارویی مستقیم پکن با دیگر کشورهای منطقه مانند ویتنام، اندونزی و فیلیپین منجر شده است.

آستین گفت گفت‌و‌گوی مجدد او با دونگ به‌رغم تهدیدات احتمالی به کاهش تنش‌ها در منطقه و جلوگیری از شروع جنگ همه‌جانبه کمک خواهد کرد.

او روز شنبه در سنگاپور گفت: «نظر من این است که آغاز جنگ یا مناقشه با چین نه قریب‌الوقوع است و نه اجتناب‌ناپذیر.»

آقای آستین افزود: «رهبران قدرت‌های بزرگ باید به همکاری با یکدیگر ادامه دهند تا مطمئن شویم که اقدامات ما به کاهش احتمال اشتباهات محاسباتی و سوءتفاهمات کمک می‌کنند. قرار نیست همه گفت‌و‌گوها مسرت‌بخش باشند اما مهم این است که به گفت‌و‌گو ادامه دهیم. تداوم حمایت ما از متحدان و شرکای خود و تضمین منافع آن‌ها نیز حائز اهمیت است.»

وزیر دفاع آمریکا اطمینان داد که واشینگتن به دفاع از حق کشتیرانی همسایگان دریایی چین، بویژه فیلیپین، که از شرکای دیرینه پیمان دفاعی متقابل است، ادامه خواهد داد.

او به حاضران گفت: «حقیقت این است که کشورهای منطقه می‌خواهند از حقوق ماهیگیری و مناطق انحصاری اقتصادی خود محافظت کنند و به رشد و شکوفایی برسند. ما نیز همین را می‌خواهیم.»

آقای آستین در پاسخ به خبرنگار سی‌ان‌ان که پرسید اگر یک فیلیپینی در خلال درگیری با چین کشته شود، پنتاگون چه واکنشی نشان خواهد داد، گفت: «تعهد ما در قبال پیمان دفاعی متقابل آهنین است و تردید و استثنا هم نداریم.» آقای آستین درباره این‌که آمریکا در این سناریو وارد جنگ خواهد شد اظهار نظر نکرد و تمام صحبت‌ها را فرضی دانست.

او به خبرنگار سی‌ان‌ان گفت: «هدف این است که اجازه ندهیم روند امور از کنترل خارج شود. قصد ندارم درباره چیزی گمانه‌زنی کنم و دوباره تأکید می‌کنم که تعهد ما در قبال پیمان دفاعی متقابل آهنین است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی