Search
Asset 2

آنچه خبرنگار می‌‏بیند: اغتشاشگران در مراسم سال نوی چینی در نیویورک از کنسولگری چین پول می‌‏گیرند

گروه مارش فالون‌‏گونگ با نام «تیان گو» در راه پیمایی
گروه مارش فالون‌‏گونگ با نام «تیان گو» در راه پیمایی جشن سال نوی چینی در نیویورک (Benjamin Chasteen/Epoch Times)
گروه مارش فالون‌‏گونگ با نام «تیان گو» در راه پیمایی
گروه مارش فالون‌‏گونگ با نام «تیان گو» در راه پیمایی جشن سال نوی چینی در نیویورک (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

همزمان با سال نو چینی طیف گسترده‌ای از گروه‌های مختلف در منطقه چینی‌ها واقع در فلاشینگ نیویورک، گرد هم می‌‌‏آیند و سال نو را جشن می‌گیرند. صفوف رنگارنگی از نوازندگان فلوت و طبل، رقص شیر، دختران آسمانی در خیابان‌ها حرکت می‌کنند. اما در چند سال اخیر گروهی شناخته شده، به دنبال ایجاد اغتشاش در این مراسم هستند و بر اساس فیلم ضبط شده مخفیانه‌، آن‌ها برای این کار خود دستمزد دریافت می‌کنند.

مردی در صدای ضبط شده محرمانه‌ای می‌گوید: «ما گروه مارش هواشنگ هستیم و زمانی که به این گروه ملحق شدیم ۱۰۰ دلار دریافت کردیم و ۱۰ دلار هم برای غذا. ما این مبلغ را هر ساله دریافت می‌کنیم. اگر پولی نمی‌گرفتیم آیا بیرون می‌آمدیم؟ ما برای پول می‌آییم، کمی نقش بازی کرده و بعد به خانه باز می‌گردیم.»

این گروه با سازمانی چینی «اتحاد جهانی ضد مذهب»، (CACWA)، که لباس قرمز پوشیده و در طول راهپیمایی سال نو چینی در روز ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن)، برای تمرین کنندگان فالون گونگ مزاحمت ایجاد کرد، همکاری می‌کنند. فالون گونگ یک روش معنوی سنتی است که از سال ۱۹۹۹ توسط حزب کمونیست چین مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

سازمان «اتحاد جهانی ضد مذهب»، مشکوک به داشتن روابط گسترده و نزدیک با کنسولگری چین در نیویورک است. بخشی از ماموریت آن‌ها سرکوب صدای گروه‌هایی است که به نظر می‌رسد با قدرت و نفوذ چینی‌ها مخالفت می‌کنند.

تمرین کنندگان فالون گونگی که در مورد تهمت، آزار و شکنجه و برداشت اعضای بدن این گروه در چین، به مردم اطلاع رسانی می‌کنند، یکی از اهداف اصلی دیپلماسی خارجی حکومت چین هستند. روشی که شامل پنج سری تمرین فیزیکی آرام است و بر پایبند بودن به سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری تاکید می‌کند. حزب کمونیست چین در اواخر دهه ۱۹۹۰، زمانی که تعداد تمرین کنندگان این ‌روش افزایش یافت و نگران شد از کنترل دولت خارج شود، این روش را مورد هدف آزار و شکنجه قرار داد.

 استقرار گروه‌هایی که ظاهراً هیچ ارتباطی با حکومت چین ندارند، اما در واقع از سوی حزب کمونست چین حمایت و هدایت می‌شوند، یکی از شیوه‌های شناخته شده حزب است. این قبیل تکنیک‌های ماهرانه حزب از زمان جنگ‌های داخلی بین سال‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ در چین به‌ کار برده شده است. در سال ۲۰۰۸ مکالمه ضبط شده‌ی مخفیانه‌ای از «پنگ کیو»، سر کنسولی چین، فاش شد، که در آن پنگ در مورد این صحبت می‌کرده که چگونه گروهی از اراذل را برای محاصره تمرین کنندگان فالون گونگ در فلاشینگ نیویورک سازماندهی کرده است.

تلویزیون سلسله تانگ جدید (ان‌‌‏تی‌‌‏دی) شبکه مستقل چینی زبان که مرکز آن در نیویورک قرار دارد، همانند سال گذشته، در مراسم امسال نیز مصاحبه‌ای‌ با اعضای گروه مارش هواشنگ بصورت مخفیانه ضبط کرده است. هواشنگ یکی از گروه‌های رسمی موسیقی چین است که مرکز آن در آمریکا قرار دارد.

(NTD Television)
(NTD Television)

خبرنگار ان‌‌‏تی‌‌‏دی زمانی که پس از مراسم، اعضای گروه مارش را دنبال کرد، دید که افراد این گروه به همراه اعضای سازمان «اتحاد جهانی ضد مذهب» در یک رستوران چینی در مهمانی ناهار شرکت کردند.

بر اساس فیلم تهیه شده توسط خبرنگار NTD در روز ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن)، در رستوران «لی هواهانگ»، سازمان دهنده گروه به افراد می‌گوید: «آیا همه هستند؟ من فیش افراد را پرداخت می‌کنم. کسانی که با ما هستند، صندلی‌های خود را پیدا کنند و تعدادِ افراد میز خود را بگویند و من فیش آن‌ها را پرداخت می‌کنم.» آنچه در فیلم است زیاد واضح نیست، ولی ظاهراً فیش‌های تهیه شده به هر دو صورت نقدی و وعده غذایی قابل پرداخت بود.

لی برای دروغ‌پردازی علیه فالون گونگ شهرت دارد، و تمام دروغ‌‌‏های حزب کمونیست علیه فالون‌‌‏گونگ در چین را در مقیاس وسیعی پخش می‌‌‏کند.

«لی هواهانگ»، رییس سازمان «اتحاد جهانی ضد مذهب»
«لی هواهانگ»، رییس سازمان «اتحاد جهانی ضد مذهب» و سازمان دهنده معترضین در نیویورک است که با حمایت‌‌‏های مالی حزب کمونیست چین در خارج از چین به فالون گونگ حمله می‌‌‏کنند. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

در ماه مارس ۲۰۱۳، سیزده شهروند نیویورک با طرح دعوی در دادگاه اعضا و هواداران سازمان «اتحاد جهانی ضد مذهب» را به نقض آزادی عقیده تمرین کنندگان فالون گونگ متهم کردند.

 «یه نینگ»، وکیل فعال حقوق بشر در مصاحبه با ان‌‌‏تی‌‌‏دی گفت: «من همیشه گفته‌ام که آنچه که حزب کمونیست چین علیه فالون گونگ مرتکب شده، نسل کشی است. همچنین از طریق این سازمان با شعار «ضد فرقه»، به گسترش نسل کشی در خارج از کشور می‌پردازد.»

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی