logo_eet

ارکستر سمفونیک عراق به رهبری موسیقیدان ایرانی در بغداد اجرا کرد

ارکستر سمفونیک عراق با رهبری آرش امینی در بغداد نواخت. (AHMAD AL-RUBAYE/AFP/Getty Images)
ارکستر سمفونیک عراق با رهبری آرش امینی در بغداد نواخت. (AHMAD AL-RUBAYE/AFP/Getty Images)
ارکستر سمفونیک عراق با رهبری آرش امینی در بغداد نواخت. (AHMAD AL-RUBAYE/AFP/Getty Images)

روز گذشته ارکستر سمفونیک عراق با رهبری هنرمند ایرانی نواخت.

«آرش امینی»، به دعوت وزارت فرهنگ عراق، برنامه‌ی اکستر سمفونیک عراق را رهبری کرد.

این برنامه ویژه که در شهر بغداد برگزار شد، نخستین همکاری فرهنگی-هنری بین ایران و عراق محسوب می‌شود.

در بخش نخست این برنامه «محمد امین عزت»، قطعات «رمئو و ژولیت» اثر چایکوفسکی و «آوازهای سرزمین پدری»، اثر سیبلیوس و چند اثر دیگر را اجرا کرد. در بخش دوم نیز آرش امینی قطعاتی از آرام خاچاطوریان، حشمت سنجرى، روسینى، لوریس چکنواریان را به اجرا درآورد.

آرش امینی، مدیرکل امور جشنواره‌ها و همکارى‌هاى بین‌الملل سازمان سینمایى و رهبر اکستر ایرانی، درباره ی این همکاری گفت:«سال گذشته که در برنامه اختتامیه ‘بغداد پایتخت فرهنگی جهان عرب’ حضور داشتم، در کمال ناباوری شاهد اجرای ارکستر سمفونیک عراق بودم و آشنایی من با رهبر مجرب و کادر آن از همان زمان آغاز شد. در ادامه این ارتباط، هنگامی که با ابراز تمایل ‘محمد عزت ابراهیم’ رهبر ارکستر و دعوت ‘عقیل مندلاوی’، معاون وزیر فرهنگ مواجه شدم، آمادگی خود را برای شرکت در این برنامه اعلام کردم.»

رهبر ارکستر ایرانی با تحسین هنرمندان عراقی گفت: «براى بسیارى جاى تعجب است که با توجه به ناملایمات و مشکلاتى که دولت عراق با آنها دست به گریبان است، چگونه یک ارکستر سمفونیک در شهرى مثل عراق به کار خود ادامه مى‌‌‏دهد؛ اما مى‌‌‏بینیم که هنرمندان این کشور در طول این سال‌‌‏هاى سخت، هرگز دست از کار و تمرین نکشیدند و مسئولانه به کار خود ادامه دادند.»

امینی با اشاره به  شعر « چون عشق حرم باشد، سهل است بیابان ها» گفت که چطورمى توانستم زمانى که هنرمندانى را که در همان شرایط به کار خود ادامه مى دهند، تنها بگذارم.

وی اظهار امیدواری کرد که این اقدام نقطه‌‌‏ی عطفی در آغاز همکاری فرهنگی  بین  دو کشور باشد و در سایر زمینه‌های فرهنگی نیز گشترش یابد.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *