logo_eet

تاثیر محیط بر رشد خلاقیت

Alexandre Normand, CC BY 2.0))
Alexandre Normand, CC BY 2.0))
Alexandre Normand, CC BY 2.0))

بر اساس مقاله‌‏ای که اخیراً در مجله‌‏ی روانشناسی محیطی منتشر شد، محیط‌‏های آرام با نور کم، باعث آرامش فکر و آزادی می‌‏شود و در نتیجه سبب می‌‏گردد اشخاص در این شرایط، افکاری باز و خلاقانه داشته باشند. به طور خاص، نور کم در یک اتاق باعث می‌‏شود که ذهن شخص بر انجام فعالیت اصلی متمرکز باشد و کمتر به چیزهای جانبی منحرف شود.

سوال بعدی اینست‌‏که آیا انجام فعالیت بر روی یک میز کثیف و یا میز مرتب مناسب است. مثلاً یک نویسنده ترجیح می‌‏دهد که در محیطی مرتب و تمیز فعالیت کند؛ ولی یک بررسی کوچک نشان داده که انجام فعالیت در محیط‌‏های شلوغ و آشفته به ایجاد ایده‌‏های خلاق کمک می‌‏کند.

پروفسور «کاتلین دی وُهس» استاد مدیریت و محقق این مطالعه در دانشگاه مینه سوتا می‌‏نویسد: «خلاقیت ثمره‌‏ی جدا شدن از سنت و نظم است و به نظر می‌‏رسد یک محیط بی نظم و آشفته در این زمینه به اشخاص کمک می‌‏کند.»

همچنین شواهد حاکی از آن است که اغلب مردم عادت دارند به کار کردن پشت میز تا این که مثلاً در یک کافی شاپ کار کنند. مثلاً در یک کافی شاپ که به طور متوسط میزان سر و صدای آن ۵۰ و ۷۰ دسی‌‏‌‏بل است، روند ذهنی افراد کمی مختل می‌‏گردد. یک مطالعه نشان داد که نحوه‌‏ی تفکر مردم در یک فعالیت به چگونگی محیط بستگی دارد.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *