logo_eet

تخریب کلیساها و زنده‌‏به‌‏گور کردن در تازه‌‏ترین دور سیاست ضد مسیحیت چین

دو صلیب باقی مانده از بقایای تخریب شده کلیسایی در شهر «بایلو» چین. ۳۱ مه ۲۰۰۸. (China Photos/Getty Images)
دو صلیب باقی مانده از بقایای تخریب شده کلیسایی در شهر «بایلو» چین. ۳۱ مه ۲۰۰۸. (China Photos/Getty Images)

در تب‌‏و‌‏تاب سرکوب‌‏های اخیر جامعه مسیحیت چین در «ژجیانگ»، استان جنوب شرقی این کشور، مقامات حزب کمونیست دو کلیسای دیگر را در روزهای ۱۳ و ۱۴ آوریل تخریب کردند.

در ۱۴‌‏ام آوریل زنی که به‌‏همراه همسرش به تخریب کلیسایشان در شهر «ونژو» معترض بودند، با بولدوزر زنده‌‏به‌‏گور شد.

به‌‏گزارش China Aide، سازمان حقوق بشری مسیحیان مستقر در چین، در روز ۱۳ آوریل، کلیسای ۴۶۰ هزار دلاری شهر ونژو نیز به‌‏ بهانه ساخت‌‏وساز غیرقانونی و بلند بودن صلیب آن تخریب شد.

درحالی‌‏که حزب کمونیست چین، سیاست سرسختانه‌‏ی الحاد را برای اعضای خود در‌‏پیش گرفته است، این حزب تعدادی سازمان مذهبی سیاسی را تأسیس کرده است تا خط‌‏مشی حزب را در میان پنج مذهب رسمی خود ترویج دهد.

این دورویی آَشکار در اظهارات «شی جین پیینگ»، رهبر حزب کمونیست چین، در کنفرانس سیاسی اخیر حزب بیشتر نمایان شده است. او در این کنفرانس مکرراً بر نیاز دور کردن جوانان از اعتقادات مذهبی تأکید کرد و به رهبران مذهبی نیز خاطر نشان کرد که باید «آموزه‌‏های مذهبیشان در راستای بهبود پیشرفت چین مدرن باشد.»

تخریب دو کلیسا در ونژو تنها گوشه‌‏ای از کمپین غیررسمی ضد مسیحیت از سال  ۲۰۱۴ در چین است. بیش‌‏از ۲هزار صلیب از کلیساهای شهر ژجیانگ برداشته شده است و در ماه مارس، ۵۰ صلیب، تنها در شهر ونژو پایین آورده شده است.

کشیشان چینی معتقدند که نمایش صلیب که نماد اصلی مسیحیت است به مذاق مقامات چینی که ترجیح می‌‏دهند تا جایی که ممکن است مظاهر دینی در دید عموم نباشد، خوش نمی‌‏آید.

تخمین زده شده که  در چین  ۶ میلیون مسیحی کاتولیک زندگی می‌‏کنند که به آموزه‌‏های حزب کمونیست پایبند نیستند و مورد آزار و اذیت این حزب قرار گرفته‎اند. کشیشان چینی دائماً مورد اذیت قرار گرفته و بازداشت می‌‏شوند و یا به اردوگاه‌‏های کار اجباری فرستاده می‌‏شوند. در این ماه، مقامات ۵ کشیش را بازداشت کردند و یک کشیش را نیز مُرده یافتند که آن را خودکشی اعلام کردند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *