Search
Asset 2

دولت استرالیا به نقض حقوق بشر متهم شد

خشونت علیه پناهجویان گینه نو
دولت پاپوآ گینه نو خشونت علیه پناهجویان را رد کرد (Photo by the Australian Department of Immigration and Citizenship via Getty Images)
جزیره مانوس در پوپوا گینه نو. امکانات در نظر گرفته شده در بازداشتگاه‌‌‏ها، برای پناهجویانی که با قایق به استرالیا سفر می‌‌‏کنند. ۱۶ اکتبر ۲۰۱۲ (Photo by the Australian Department of Immigration and Citizenship via Getty Images)


روز پنج‌شنبه ۲۰ آذر، یک کمیته‌‌‏ی تحقیقاتی در سنای استرالیا، طی انتشار گزارشی دولت استرالیا را به علت ناتوانی در حفاظت از پناهجویان مستقر در جزیره‌‌‏ی مانوس به نقض حقوق بشر متهم کرد.

در این گزارش که در حدود ۲۰۰ صفحه منتشر شده، آمده است که انتقال سریع پناهجویان جدید به این جزیره در کنار فقدان مسیر مشخصی برای بررسی پرونده پناهندگی آنها، نتیجه شورشی احتمالی را «به وضوح روشن» می‌ساخته است.

همچنین در این گزارش پرسنل شرکت امنیتی G۴S و «اسکات موریس»، وزیر مهاجرت استرالیا به فریب دادن افکار عمومی درباره‌‌‏ی حادثه‌‌‏ی جزیره‌‌‏ی مانوس متهم شدند.

در بهمن‌ماه سال گذشته در پی شورش پناهجویانی که از استرالیا به یک کمپ در جزیره‌‌‏ی مانوس واقع در پاپوآ گینه نو منتقل شدند، یک پناهجوی ایرانی به نام «رضا براتی» کشته و بیش از ۷۰ نفر زخمی شدند.

در گزارشی که در ماه اردیبهشت  منتشر شد، ده‌‌‏ها نفر از جمله کارکنان مرکز نگهداری پناهجویان و همچنین ساکنان محلی با چماق به رضا براتی حمله کرده و وی در اثر کوبیده شدن یک سنگ به سرش جان خود را از دست داد.

دو مرد اهل پاپوآ گینه نو که در آن مرکز کار می‌‌‏کردند، به قتل رضا براتی متهم شده‌اند و قرار است محاکمه آنها سال آینده‌‌‏ی میلادی آغاز شود.

‌‌‏کمیته‌‌‏ی تحقیقاتی سنای استرالیا معتقد است که این رویدادها قابل پیش‌بینی بود و در صورت ساماندهی مناسب و رسیدگی به موقع به درخواست‌های پناهجویان این درگیری‌‌‏های خشونت آمیز رخ نمی‌داد و از دولت استرالیا که کنترل آن مرکز را برعهده داشت، خواست که مسئولیت و نقش خود در نقض حقوق بشر را بپذیرد.

«سارا هانسن»، سناتور حزب سبز که از احزاب اپوزیسیون دولت استرالیا محسوب می‌شود، گزارش کمیته‌ی تحقیقاتی را کیفر خواستی قاطع علیه سیاست‌ پناهندگی دولت دست راستی استرالیا برشمرده است.

استرالیا مدتی است بر اساس قوانین جدید، پناهجویانی که از راه دریا و با قایق به این کشور وارد می‌شوند، به جزایر متعلق به کشورهای اطراف مانند پاپوآ گینه‌نو در اقیانوس آرام می‌فرستد.

با این حال هفته‌‌‏ی گذشته پارلمان استرالیا قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن، کسانی که درخواست پناهندگی به این کشور می‌‌‏دهند، پس از پذیرفته شدن درخواستشان، اقامت ۳ تا ۵ سال دریافت می‌کنند و تمدید آن پس از پایان این مدت قطعی نیست.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی