Search
Asset 2

شش نوع ماده غذایی که مبتلایان به آسم بهتر است از خوردنشان اجتناب کنند

(Photos.com)
(Photos.com)

آسم از دسته بیماری‌‏هایی است که مصرف برخی مواد غذایی و یا بوئیدن رایحه‌‏هایی خاص می‌‏‌‏تواند علائم آن را تشدید کند. واکنش‌‏های افراد مبتلا به آسم به غذاهای تشدید کننده متفاوت است، اما این افراد بهتر است از خوردن یا نوشیدن این خوراکی‌‏ها بپرهیزند.

در اینجا به هفت نمونه از مواد غذایی که به نوشته سایت هلث گایدز می‌‏توانند مبتلایان به آسم را دچار مشکل کنند، اشاره می‌‏کنیم:

۱) میوه‌‏های خشک

از آنجائیکه برای ماندگاری طولانی مدت میوه‌‏های خشک شده به آنها سولفید که نوعی ماده نگهدارنده است اضافه می‌‏کنند، این ماده می‌‏تواند سبب تشدید حملات آسم شود. چنانچه روی بسته‌‏بندی میوه‌‏های خشکی نظیر آلبالو خشک یا زردآلو کلماتی همچون «پتاسیم بیسولفید» و «سولفید سدیم» مشاهده کردید، به این معناست که بسته حاوی سولفید است.

۲) شراب یا آبجو

بسیاری از انواع شراب و آبجو هم حاوی سولفید هستند که بعد از مصرف ممکن است سبب بروز سرفه یا خس خس سینه شوند. همچنین برخی تحقیقات نشان داده که وجود هیستامین‌‏‌‏ها در شراب می‌‏تواند باعث آبریزش چشم‌‏ها شوند.

۳) میگو

میگوی منجمد و یا آماده می‌‏تواند برای مبتلایان به آسم مخاطره آمیز باشد. اگر حدس می‌‏زنید که در این مورد هم سولفیدها عامل مزاحم هستند حدستان درست است! میگوی منجمد و سایر غذاهای دریایی اغلب حاوی سولفید هستند. اگر بیرون از خانه غذا می‌‏خورید، اطمینان حاصل کنید که در غذایتان میگو یا صدف یا حتی سس حاوی غذاهای دریایی وجود نداشته باشد.

۴) ترشی

وجود ترشی در کنار ساندویچ یا دیگر غذاها وسوسه ‌‏انگیز است، اما بایستی بدانیم در ترشی‌‏های بسته‌‏بندی شده و کارخانه‌‏ای هم مقادیری سولفید برای ماندگاری طولانی مدت موجود است. پس‌‏ اگر دچار آسم هستید در این مورد هم احتیاط کنید.

۵) سیب زمینی بسته بندی شده و یا آماده

باز هم سولفید! اگر قصد پختن غذایی داشتید که در آن به سیب زمینی بسته بندی شده و یا آماده نیاز بود، حتما به نوشته‌‏های بسته‌‏بندی دقت کنید. چرا که ممکن است حاوی ماده نگهدارنده‌‏ای مانند سدیم بیسولفید باشد و علائم آسم را تشدید کند.

۶) هر گونه مواد غذایی که نسبت به آنها حساسیت دارید

هر شخصی ممکن است به نوع خاصی از خوراکی‌‏ها آلرژی داشته باشد. اگر به آسم مبتلا هستید و آلرژِی غذایی هم دارید، همیشه مراقب باشید که این نوع غذاها را مصرف نکنید؛ چراکه ممکن است به بروز حمله‌‏ آسم منجر شود. این خوراکی‌‏ها می‌‏توانند شامل آجیل‌‏ها و مغزها، گندم، سویا، بادام زمینی، تخم مرغ، ماهی، صدف و حتی شیر گاو باشند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی