Search
Asset 2

غذاهای به ظاهر سالم ولی حاوی قند فراوان که تناسب اندام‌‌‏تان را به هم می‌‌‏زنند بشناسید

آیا به فکر این هستید که غذاهای سالم بخورید و اندامتان را زیبا و متناسب نگه دارید؟ پس خوب  فکر کنید؛ چون ممکن است با خوردن این غذاهای شیرین هدفتان را خراب کنید.

امروزه در سوپرمارکت ها تعداد بسیار زیادی از محصولات با برچسب رژیمی یا با قند کم به فروش می‌‌‏رسند و با بسته بندی‌‌‏های زیبا و داشتن برچسب میزان مواد مغذی مشتریان زیادی را به خود جلب می‌‌‏کنند ولی گاهی اوقات در بعضی از همین غذا های به اصطلاح رژیمی مقدار زیادی قند موجود است که اکثر افراد از وجود آن بی‌‌‏خبرند و به راحتی می‌‌‏توانند باعث خراب شدن رژیم غذایی شما شوند. در اینجا ما چند عدد از این محصولات که در خرید آنها باید دقت زیادی را به عمل آورید به شما معرفی می کنیم.

نوشیدنی های گیاهی
(Inga Nielsen/photos.com)

۱ ‫- نوشیدنی های گیاهی

نوشیدنی های گیاهی یکی از بهترین راه‌‌‏ها برای پر کردن بدن با مواد مغذی سالم شناخته می‌‌‏شوند. آب میوه‌‌‏ها و سبزیجات امروزه در اکثر سوپر مارکت‌‌‏ها و یا حتی کافی شاپ‌‌‏ها به وفور یافت می‌‌‏شوند. ولی به عنوان مثال داخل یک بطری آب سیب یا هویج به غیر از سیب و هویج چه چیز دیگری وجود دارد؟ اکثر مارک‌‌‏های تجاری محصولات خود را با انواع ویتامین‌‌‏ها، پروتئین و یا مواد پرو بیوتیک غنی می‌‌‏کنند و همچنین وقتی نوبت به استفاده از قند می‌‌‏رسد برای خوشمزه کردن محصول خود مقدار زیادی قند به آن اضافه می‌‌‏کنند.

در محصولات غذایی قند اسم های فراوانی دارد مثلا وقتی روی برچسب یک محصول نوشته شده کنستانتره سیب یا کنستانتره ی پرتقال، تمام اینها اسم‌‌‏های رمزگونه برای قند هستند. و به وضوح ارزش غذایی این آب میوه‌‌‏ها توسط این میزان قند به کار رفته از بین می‌‌‏رود. یعنی به خاطر مقداری فیبر و ویتامین موجود در یک بطری کوچک آبمیوه مقدار بسیار زیادی قند وارد بدنتان می‌‌‏کنید.

توصیه‌‌‏ی ما: از آنجایی که نوشیدنی های گیاهی حاوی مواد مغذی ارزشمندی هستند سعی کنید از محصولی یا مارکی استفاده کنید که از کل میوه استفاده می‌‌‏کند؛ نه فقط آب میوه و روی برچسب میزان مواد مغذی آن کمترین میزان قند نوشته شده باشد. همچنین بهترین راه این است که خودتان در خانه نوشیدنی های خود را درست کنید.

نان
(Epoch Times)

۲ ‫-نان

ممکن است باور آن سخت باشد که در داخل نان از قند استفاده شده باشد ولی به هر حال در اکثر نان‌‌‏ها حتی نان‌‌‏های کامل مقداری قند وجود دارد که باعث می‌‌‏شود وقتی نان را تست می‌‌‏کنیم رنگ قهوه‌‌‏ای بهتری به خود بگیرد و عمر طولانی‌‌‏تری پیدا کند. در ضمن مراقب نان‌‌‏های شیرین هم باشید.

توصیه‌‌‏ی ما:از نان‌‌‏های قهوه‌‌‏ای مثل نان‌‌‏های جو و روگن که سبوس آنها جدا نشده بیشتر استفاده کنید. همچنین موقع خرید نان از نانوایی‌‌‏های سنتی می‌‌‏توانید برای اطمینان خاطر از نانوا در باره‌‌‏ی استفاده از شکر در نان سوال کنید.

گرانولا
(Shutterstock*)

۳- گرانولا

در این که گرانولا یک صبحانه‌‌‏ی مقوی و سالم حساب می‌‌‏شود شکی نیست ولی اگر مواظب نباشید مانند این است که یک بشقاب آبنبات خوردید. گرانولا حاوی مواد مغذی پرفایده ای مانند جو ، بادام، فندق و … است. ولی می‌‌‏تواند مواد غذایی دیگری مثل میوه خشک با روکش شکر یا مواد شیرین کننده باشد و با مقدار زیادی قند در هر پیمانه بدنتان را با قند بمباران کند.

توصیه‌‌‏ی ما: قبل از اینکه گرانولای خود را انتخاب کنید جعبه ی آن را برگردانید و مواد تشکیل دهنده‌‌‏ی آن را بخوانید. و به دنبال گرانولایی باشید که میزان قند آن در هر پیمانه کمتر از ۲۰ گرم و حداقل دارای ۳ گرم فیبر باشد. همچنین کلماتی مانند شهد، شکلات و عسل نیز در مواد تشکیل دهنده نشان دهنده‌‌‏ی وجود قند بیشتر است.

شکلات تلخ

۴- شکلات تلخ

حتما تا به امروز درباره ی خواص و وجود آنتی اکسیدان های فراوان در شکلات تلخ شنیده اید به عنوان مثال در یکی از تحقیقات جدید ثابت شده استفاده مرتب از آنتی اکسیدان های موجود در کاکائو میزان فشار خون و کلسترول را در اندازه مناسب ثابت نگه می‌‌‏دارد. و برای اینکه نهایت استفاده از شکلات خود را ببرید شکلاتی را انتخاب کنید که حاوی کاکائوی بیشتر و شکر کمتر باشد.

متاسفانه هیچ درصد مشخصی برای این میزان در مارک‌‌‏های مختلف شکلات تلخ وجود ندارد.

توصیه‌‌‏ی ما: برای آنتی اکسیدان بیشتر و قند کمتر شکلاتی را انتخاب کنید که در لیست مواد مغذی آن کاکائو قبل از شکر نوشته شده باشد. راه دیگر برای اینکه مطمئن باشید میزان آنتی اکسیدان در شکلاتتان بیشتر از قند است این است که شکلاتی را انتخاب کنید که حداقل دارای ۸۰ تا ۸۵ درصد کاکائو باشد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی