Search
Asset 2

ورود سه میلیون مهاجر بیشتر به اروپا ‌‏ تا پایان سال ۲۰۱۶

(Ferenc Isza/AFP/Getty Images)
(Ferenc Isza/AFP/Getty Images)
(Ferenc Isza/AFP/Getty Images)
(Ferenc Isza/AFP/Getty Images)

اتحادیه اروپا پیش بینی کرد که تا پایان سال آینده، ۳ میلیون مهاجر دیگر وارد اروپا خواهد شد.

با توجه به وضعیت اضطراری پناهندگان وظرفیت محدوداتحادیه اروپا برای پذیرش مهاجر بیشتر ارائه سرپناه به مهاجران جدید آزمونی سخت برای کشورهای اروپایی خواهد بود.

تاکنون بیش از ۷۰۰ هزار نفر در سال جاری برای بدست آوردن پناهگاه و یا شغل به مراکز پذیرش و یا مقامات مرزی در اروپا پناه برده‌‏اند.

پیش‌‏بینی‌‏های اقتصادی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد، با توجه به هجوم مهاجران بعید است که میزان پناهجویان تا پیش از ۲۰۱۷ کمتر شود.

کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا گفت که به طور کلی، برآورده شده است که ۳ میلیون نفر در دوره پیش‌‏بینی شده به اتحادیه اروپا می‌‏رسند.

روز پنجشنبه، «الکسیس سیپراس» نخست وزیر یونان، که شاهد رسیدن مهاجرین و پناهندگان به جزیره یونانی لزبوس و رفتن به فرودگاه برای ادامه سفرشان بود، گفت: « متوجه شده‌‏ایم که این کار توسط قاچاقچیان انجام می‌‏گیرد و آن‌‏ها پناهندگان را توسط کشتی‌‏هایی موقتی و به صورت غیرقانونی در کنار هم و به صورت فشرده حمل می‌‏کنند.»

به گفته وی وقایعی که الآن در دریای اژه اتفاق می‌‏افتد جرم است.

ورود مهاجران به یونان و سایر مناطق در روز پنج شنبه، تنها بخش کوچکی از هجوم موج عظیمی از پناهجویان به اروپا است. البته ورود مهاجران با کشتی به یونان همیشه با امنیت نبوده و روز چهارم هزاران نفر از مردم در جزایر دریای اژه شرقی به دلیل درهم شکستن کشتی توسط دریا محاصره شدند.

پلیس در منطقه مرزی «آیدامن» گفت که ۸۵۰ نفر بین روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به طرف مقدونیه از منطقه عبور کرده‌‏اند. این تعداد معمولا بین ۴ هزار تا ۸ هزار نفر در روز است.

کمیسیون اروپا گفت: «بحران پناهندگان هزینه‌‏های اضافی به دولت‌‏ها تحمیل کرده است؛ اما می‌‏تواند در طول چند سال آینده تأثیر مثبت کوچکی در اقتصاد کشورهای اروپایی داشته باشد.»

با این حال اتحادیه اروپا گفت: «محاسبه تأثیر واقعی ورود مهاجران بر بودجه‌‏های ملی دشوار است. پیش بینی، با توجه به فقدان اطلاعات کامل و قابل اعتماد سخت است. هنوز دقیقاً تعداد افراد وارد شده مشخص نیست و معلوم نیست که آیا این افراد در همان جا مستقر شدند.»

بیشتر مهاجران از طریق ایتالیا و یونان وارد اروپا شده‌‏اند. علاوه بر این دو کشور، کشورهایی چون مجارستان، اتریش، آلمان و سوئد نیز به شدت تحت تأثیر قرار گرفتند.

به همین دلیل این کشورها، با توجه به این موضوع که اروپا بزرگترین پذیرنده پناهندگان است، خواهان وضع قوانین بودجه‌‏ با انعطاف‌‏پذیری بیشتری از سوی اتحادیه اروپا شدند.

کمیسیون اروپا روز پنجشنبه گفت که سوئد بالاترین سهم از پناهندگان سرانه را داراست. این موضوع به احتمال زیاد حدود نیم درصد از تولید ناخالص داخلی‌‏اش در این سال را تحت تأثیر قرار داده است.

کشورهای دیگر با انتقال مهاجران و کشورهای مقصد نیز به احتمال زیاد حدود ۲ دهم درصد از تولید ناخالص داخلیشان در سال ۲۰۱۵ تحت تأثیر قرار گرفته است.

با وجود تأثیر کوتاه مدت ورود مهاجران به اروپا، کمیسیون به وضوح مشخص نکرده است که آیا این امر می‌‏تواند باعث اتخاذ تصمیماتی با انعطاف پذیری بیشتر در سیاست بودجه شود.

با این حال یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که انعطاف پذیری در سیاست بودجه بندی «با توجه به برخی مصارف مشخص و برای یک دوره محدود از زمان» اجازه داده خواهد شد.

یکی از مقامات در جلسه خبرنگاران به شرطی که نام وی برده نشود، گفت: «برای برخی از کشورهای عضو این مسئله یک شوک غیر قابل پیش بینی بوده است.»

وی گفت: «اعضای کمیسیون اتحادیه اروپا با هر گونه کمک «مشخص و کوتاه مدت» موافق هستند.»

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی