Search
Asset 2

فستیوال “دابل ناین” در چین

کیک دو طبقه یانگ معمولا به شکل یک معبد چینی است که با دو برّه‌ی کوچک در بالای آن تزیین میشود. پرچم‌‌‌‌‌‌‌‏هاي كوچك قرمز‌‌‌‌‌‌‌‏رنگی که از كاغذ ساخته شده‌‌‌‌‌‌‌‏اند، سمبل ژويو (يك گياه چيني) هستند. (اِپُک تایمز)
کیک دو طبقه یانگ معمولا به شکل یک معبد چینی است که با دو برّه‌ی کوچک در بالای آن تزیین میشود. پرچم‌‌‌‌‌‌‌‏هاي كوچك قرمز‌‌‌‌‌‌‌‏رنگی که از كاغذ ساخته شده‌‌‌‌‌‌‌‏اند، سمبل ژويو (يك گياه چيني) هستند. (اِپُک تایمز)
کیک دو طبقه یانگ معمولا به شکل یک معبد چینی است که با دو برّه‌ی کوچک در بالای آن تزیین میشود. پرچم‌‌‌‌‌‌‌‏های کوچک قرمز‌‌‌‌‌‌‌‏رنگی که از کاغذ ساخته شده‌‌‌‌‌‌‌‏اند، سمبل ژویو (یک گیاه چینی) هستند. (اِپُک تایمز)

بسیاری از فستیوال‌‌‌‌‌‌‌‏های قدیمی چین کاملاً در تاریخ به ثبت رسیده و مردم هنوز هم از آنها لذت می‌‌‌‌‌‌‌‏برند. این فستیوال‌ها مجموعه‌ای از علوم جهان کهن، طالع‌بینی، علم عددشناسی و موضوعات مربوط به علوم مافوق‌الطبیعه است. در این فستیوال‌ها رنگ‌ها و خوراکی‌های خوشمزه بسیاری به چشم می‌خورد.

 فستیوال دابل ناین که فستیوال دابل یانگِ نیز نامیده شده، در ۱۶ اکتبر امسال برگزار می‌‌‌‌‌‌‌‏شود، و از جمله تعطیلات مرسوم  است که از دوران باستان برجای مانده‌‌‌‌‌‌‌‏است؛ برخی از رسوم این فستیوال نشانی است از سلسله شرقی هان. ( ۲۵  تا  سال ۲۲۰بعد از میلاد مسیح)

 کتاب تغییرات، یا یی چینگ ، که متنی باستانی در مورد فالگیری و پیشگویی است، عدد ۶ را سمبل یین  و۹ را سمبل یانگ می‌داند. دو مفهوم یین و یانگ، به عنوان دو نوع انرژی مکمل و مخالف هم در جهان در نظر گرفته می‌شوند. یین نمایانگر زمین و یانگ نمایانگر آسمان است.

 صعود به کوهستان‌‌‌‌‌‌‌‏های مرتفع

نهم سپتامبر در تقویم قمری چینی، به دلیل تکرار رقم نه، دابل یانگ نامیده می‌‌‌‌‌‌‌‏شود. ازجمله مهم‌‌‌‌‌‌‌‏ترین مراسم این روز، صعود به یک کوهستان مرتفع یا معبدی بلند است. شاید این صعود به منظور نزدیک‌تر شدن به آسمان است. این کار ازجمله  رسوم رایج سلسله شرقی هان بود.

در طول عمر سلسله تانگ ( ۹۰۷-۶۱۸ میلاد مسیح) اشعار بسیاری در وصف چنین صعودهایی سروده شده‌‌‌‌‌‌‌‏اند. یکی از آنها، شعر معروف ” صعود” است که توسط  دو فو سروده شده است. وی در این شعر، تنهایی و دلتنگی خود را طی ایام آوارگی و دوری از خانه بیان کرده‌‌‌‌‌‌‌‏است.

شراب گل داوودی

هیچ فستیوالی بدون یک خوراکی ویژه کامل نخواهد بود. در فستیوال دابل ناین، شما باید کیک دابل یانگ و شراب گل داوودی را امتحان کنید.

شاعر بزرگ سلسله جین (۲۶۵-۴۲۰) تائو یوان مینگ ، به خاطر قریحه شاعرانه والا و عشقش به شراب و گلهای داوودی بسیار معروف بود. نسلهای بعدی به قدری به وی احترام می‌‌‌‌‌‌‌‏گذاشتند که در فستیوال  دابل یانگ، مراسمی به راه انداختند که طی آن مردم برای تماشای گلهای داوودی به خارج از شهر می‌رفتند. این سنت در سلسله سانگ و با پرورش گونه‌های  متنوعی از گلهای داوودی به اوج خود رسید (۹۶۰-۱۱۲۷). مردم آن سپتامبر را، ماه گل‌‌‌‌‌‌‌‏های داوودی نیز نامیده‌‌‌‌‌‌‌‏اند.

گلهای داوودی و نوعی گیاه چینی که ژویو نامیده می‌‌‌‌‌‌‌‏شود (گونه‌‌‌‌‌‌‌‏ای گیاه وحشی)، هر دو برای دور کردن ارواح شیطانی استفاده می‌شدند. در دوران باستان، چینی‌‌‌‌‌‌‌‏ها اعتقاد داشتند که استفاده‌‌‌‌‌‌‌‏ از ژویو در فستیوال یانگ دوبل، مصائب و بدبختی‌‌‌‌‌‌‌‏ها را از انسان دور نگاه می‌دارد. آنها ژویو را روی بازو می‌بستند و یا در پاکتی گیاهی قرار می‌دادند. زنها از گل داوودی به عنوان گل‌سر استفاده می کردند. در سلسله تانگ این رسوم بطور گسترده‌ای در همه جا رواج داشت.

در طول سلسله سانگ (۱۲۷۹- ۹۶۰)، برخی از مردم ابریشم‌‌‌‌‌‌‌‏های رنگارنگ را به شکل ژویو یا گل داوودی برش داده و آنها را به دوستانشان هدیه می‌‌‌‌‌‌‌‏دادند. و در طی سلسله بیجینگ (۱۹۱۲ –۱۶۴۴)برگها را روی در و پنجره خانه‌‌‌‌‌‌‌‏هایشان می‌‌‌‌‌‌‌‏چسباندند.

کیک دابل یانگ

کیک دابل یانگ که به نام های کیک گل، کیک گل داوودی، یا کیک پنج رنگ نیزمعروف است، معمولا همچون پاگدا(نوعی ساختمان به سبک چینی و ژاپنی) نه لایه دارد که دو برّه ی کوچک روی آن قرار می‌گیرد. کلمه برّه به زبان چینی شبیه “یانگ” تلفظ می‌‌‌‌‌‌‌‏شود. بنابراین، استفاده از دو  برّه روی کیک، نوعی بازی کلمات با دابل یانگ است.

والدین یا پدر بزرگ و مادربزرگها اغلب همانطورکه تکه‌‌‌‌‌‌‌‏های کوچکی از شیرینی را روی پیشانی بچه‌‌‌‌‌‌‌‏ها می‌‌‌‌‌‌‌‏مالند، زیر لب آنها را دعا کرده و امیدوارند این تکه‌‌‌‌‌‌‌‏های شیرینی ” نیک‌بختی ” را برای کودکانشان به ارمغان بیاورد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی