Search
Asset 2

وکیل حقوقی چین به خاطر دفاع از فالون گونگ بازداشت شد

تانگ جی‌تیان: تانگ جی‌تیان وکیل حقوق‌بشر چینی است. تانگ پس از اقدام به مذاکره برای آزادی یک تمرین‌کننده فالون گونگ در ۱۶ اکتبر تحت بازداشت قرار گرفت. (وب‌سایت ویه‌بو)
تانگ جی‌تیان: تانگ جی‌تیان وکیل حقوق‌بشر چینی است. تانگ پس از اقدام به مذاکره برای آزادی یک تمرین‌کننده فالون گونگ در ۱۶ اکتبر تحت بازداشت قرار گرفت. (وب‌سایت ویه‌بو)
تانگ جی‌تیان: تانگ جی‌تیان وکیل حقوق‌بشر چینی است. تانگ پس از اقدام به مذاکره برای آزادی یک تمرین‌کننده فالون گونگ در ۱۶ اکتبر تحت بازداشت قرار گرفت. (وب‌سایت ویه‌بو)

“تانگ جی‌تیان” وکیل حقوقی چینی، پس از اقدام به مذاکره برای آزادی یک تمرین‌کننده فالون گونگ در ۱۶ اکتبر تحت بازداشت اداره پلیس قرار گرفت. فالون گونگ روشی معنوی است که مورد آزار و اذیت مقامات حزب کمونیست قرار دارد.

“تانگ” به همراه “یانگ کای‌چنگ”، همسر تمرین‌کننده فالون گونگ زندانی، به یک مرکز قانونی به اصطلاح تعلیم و تربیت، در شمال چین رفت که بیشتر به‌عنوان یک مرکز شستشوی مغزی معروف‌ است. دو نفر از آنها تحت تعقیب اداره ۶۱۰  منطقه در شهر “جیک‌سی”، واقع در استان “هیلونگ‌جیانگ” بودند. اداره ۶۱۰ برای نظارت و همکاری در آزار و اذیت روش فالون گونگ توسط جیانگ زمین، رهبر پیشین حزب کمونیست، راه اندازی شد.

تانگ جی‌تیان یک وکیل معمولی نیست.

ژنگ های‌یانگ، رئیس پلیس شهر جیک‌سی

نتیجه‌ی مذاکره، به زندانی‌شدن خود “تانگ” به جرم “اخلال در نظم اداره” منتهی شد. مدت بازداشت اولیه پنج روز بود، اما تا ۱۹ اکتبر هنوز مشخص نبود که آیا تانگ در واقع آزاد می شود یا خیر. در آن روز،۱۳  نفر از سایر وکلای حقوقی، برای حمایت از تانگ به شهر “جیک‌سی” سفر کردند، و بیش از۱۰۰  نفر از فعالان حقوق بشر در پکن برای آزادی او اعتراض کردند، اما تقاضای آنها از سوی مقامات مورد قبول واقع نشد.

 “یو جین‌فنگ”، همسر “یانگ کای‌چنگ”، در تاریخ ۲۹ سپتامبر، در شهر “جیک‌سی” بازداشت شد؛ مشخص نیست که آیا وی مورد شکنجه و آزار قرار گرفته‌است یا خیر، اما در چنین شرایطی، رفتار وحشیانه نسبت به افراد تحت بازداشت، امری معمول محسوب می‌شود.

رفتارهای خشونت‌بار

بنا به اظهارات یکی از وکلای حقوق‌بشر که در حمایت از “تانگ جی‌تیان”  به شهر “جیک‌سی” سفر کرده بود، رفتار مقامات نسبت به وکیل و موکل وی (“تانگ” و موکلش که همسر یک تمرین‌‌‌‏کننده فالون‌‌‌‏گونگ است) در ۱۶ اکتبر، بسیار خشن و عاری از ادب بود. مأموران اداره ۶۱۰ مانع ورود  “تانگ” به دفتر خود شدند، آنها با پلیس تماس گرفتند تا اقدام به بازداشت “تانگ” کنند.  در طی این روند، با خشونت به گردن “یانگ کای‌چنگ”، چنگ انداختند.

“دونگ چیان‌یونگ”، یکی دیگر از وکلا و همکار “تانگ” نیز بیان کرد که وقتی خواستار آزادی “تانگ” شدند، مقامات امنیتی آنها را مورد تمسخر قرار دادند. “ژنگ های‌یانگ”، رئیس پلیس شهر، فریاد زد: اهمیتی ندارد که چه تعدادی از شما وکلا به اینجا آمدید. حتی اگر وکلای سراسر کشور هم بتوانند بیایند، باز هم مهم نیست!”

تانگ جی‌تیان یک وکیل معمولی نیست

“ژنگ” به وکلا گفت که پلیس شهر از کمیته امور سیاسی و حقوقی در پکن، فرمانی مبنی بر عدم آزادی “تانگ جی‌تیان” دریافت کرده‌است؛ زیرا با توجه به دفاع وی از تمرین‌کنندگان فالون گونگ، او “یک وکیل معمولی” به‌حساب نمی‌آید.

بنا به اظهارات وکیلی دیگر به نام “دونگ چیان‌یونگ”، “فالون گونگ در خارج از چین از نفوذ بسیاری برخوردار است. پس از بازداشت “تانگ”، اداره ۶۱۰ صدها تماس‌ تلفنی دریافت کرده است.”

“تانگ” یکی از فعالان در خصوص دفاع از حقوق گروه‌های مورد آزار و اذیت قرارگرفته و آسیب پذیر در چین بوده است؛ گروه‌هایی همچون، تمرین‌کنندگان فالون گونگ، قربانیانی که محل سکونت آنها به‌زور تخریب شده، و والدینی که نوزادان آن‌ها با مصرف شیر آلوده به ملامین مبتلا به بیماری شدند.

در سال ۲۰۱۰ پروانه کاری وی در زمینه‌های حقوقی، به‌خاطر فعالیت‌های او در امور وکالت، به عنوان یک عمل انتقام‌جویانه ازطرف مقامات رسمی لغو شد. سال بعد توسط نیروهای امنیتی ربوده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفت، و در‌حالی که در بازداشت مخفیانه به‌سر می‌برد، به بیماری سل مبتلا شد.

بیش از ۱۰۰ نفر از فعالان حقوقی در ایستگاه راه آهن واقع در بخش جنوبی پکن، در روز ۱۹ اکتبر، با دردست‌داشتن چند بنر اعتراض خود را ‌نشان می‌دهند: "به بازداشت غیر قانونی "تانگ جی‌تیان" در شهر "جیک‌سی" اعتراض می‌کنیم " و" پلیس تبهکار شهر جیک‌سی ، "تانگ جی‌تیان"، وکیل حقوقی را فوراً آزاد کنید." (وب‌سایت ویه‌بو)

آزادی او مشخص نیست

“لیو فنگ‌لان” همسر “تانگ” طی مصاحبه تلفنی با اپک تایمز گفت که، “برای آزادی او با اداره مربوطه به مذاکره پرداختیم.” “وقتی او را ملاقات کردم، از درد معده بدی رنج می‌برد. به علت ابتلا به سل، سلامت جسمی وی در وضعیت خطرناکی قرار دارد. به نظر می‌رسد که امیدی به آزادی او نیست.”

با سایر وکلایی که از تمرین‌کنندگان فالون گونگ دفاع کرده‌اند، به طرز وحشیانه‌ای برخورد شده است و در برخی موارد بدون طی هیچ‌گونه روند قضایی، برای سال‌ها زندانی شده و تحت آزار و شکنجه قرار گرفته‌اند. گائو جی‌شنگ، از دیگر وکلایی که آماج چنین برخوردی قرارگرفت، در حال حاضر در زندانی دور واقع در شمال‌غربی استان سین‌جیانگ به‌سر می‌برد.

بیش از ۱۰ تن از وکلا، برای آزادی وکیل "تانگ جی‌تیان"، در ۱۹ اکتبر، در مقابل اداره امور وکالت شهر "جیک‌سی"، تجمع می‌کنند. (وب‌سایت ویه‌بو)

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی