Asset 2

اذعان رئیس سابق مرکز کنترل بیماری‌های چین به احتمال نشت ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان

نشت کرونا از آزمایشگاه ووهان چین
مدیر مرکز چین برای پروفسور جورج گائو رئیس سابق مرکز کنترل بیماری‌های چین در کنفرانس مطبوعاتی دفتر اطلاعات شورای دولتی در پکن در 22 ژانویه 2020 صحبت می کند.(NOEL CELIS/AFP via Getty Images)

پروفسور جورج گائو، رئیس سابق مرکز کنترل بیماری‌های چین، بر خلاف مقامات رسمی این کشور که هرگونه احتمال نشت ویروس کووید از آزمایشگاه را منکر می‌شوند، عنوان کرد که نباید این احتمال را رد کرد. 

رژیم کمونیستی چین تاکنون هر گونه فرضیه در مورد اینکه منشأ همه‌گیری کرونا نشت ویروس از یک آزمایشگاه در شهر ووهان بوده را رد کرده است. 

پروفسور گائو که اکنون نایب رئیس بنیاد ملی علوم طبیعی چین است، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی جهانی عنوان کرد: «شما همیشه می‌توانید به هر چیزی مشکوک باشید. این علم است. هیچ چیزی را رد نکنید.» 

او همچنین گفت که تحقیقات رسمی در مورد نشت ویروس از مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان انجام گرفته است. این خبر می‌تواند یک نشانه احتمالی باشد از اینکه رژیم چین درباره نظریه نشت آزمایشگاهی از اظهارات رسمی خود جدی‌تر باشد. 

در اوایل اسفندماه گذشته روزنامه والاستریت ژورنال عنوان کرد که بر مبنای جمعبندی یک گزارش محرمانه اطلاعاتی ایالات متحده، ویروس کرونا ابتدا از آزمایشگاهی در ووهان چین به بیرون نشت کرده است. 

این گزارش محرمانه از سوی وزارت انرژی آمریکا تهیه و نسخهای از آن برای کاخ سفید و کنگره فرستاده شده بود. 

پروفسور گائو گفته نتیجه این تحقیق را ندیده بلکه شنیده است. به گفته او این تحقیق شامل بخشی که خودش، زمانی رئیس آن بود یعنی مرکز کنترل بیماری‌های چین، نمی‌شود. 

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در واکنش به انتشار گزارش محرمانه وزارت انرژی آمریکا مبنی بر نشت ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان چین، عنوان کردند که این یافته‌ها آن چیزی را که مدت‌ها به آن مشکوک بودند، تایید می‌کند. 

جیم جردن، نماینده جمهوری‌خواه اوهایو در واکنش به گزارش وال‌استریت ژورنال در توییتر نوشت: «دولت به آنچه که آمریکای واقعی همیشه می‌دانست، دست یافت 

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه به دنبال آغاز همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ اعلام کردند که ویروس کووید۱۹ از آزمایشگاه ووهان به بیرون درز کرده است، اما برخی از متخصصان بهداشت و رسانه‌های قدیمی این نظریه را رد کردند و طرف‌داران این نظریه را نژادپرست و حامی تئوری توطئه نامیدند. 

همچنین برخی از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه آنتونی فائوچی، رئیس سابق مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا را به تبانی با شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فیس‌بوک و توییتر برای سانسور گزارش‌هایی مربوط به نظریه نشت ویروس از آزمایشگاه به بهانه سرکوب «اطلاعات غلط»، متهم کردند. 

به دنبال انتشار این گزارش محرمانه، کنگره ایالات متحده لایحه‌ای در اسفندماه گذشته به تصویب رساند که بر اساس آن مدیر اطلاعات ملی آمریکا موظف می‌شد که همه اطلاعات مربوط به رابطه بالقوه بین مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان و منشأکووید۱۹ را از حالت طبقه‌بندی خارج کند.  

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا ضمن تایید و امضای این لایحه در اوایل فروردین‌ماه گذشته گفت: «ما باید به ریشه‌هایکووید۱۹ بپردازیم تا اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیماز همه‌گیری‌های آیندهپیشگیری کنیم.» 

او همچنین گفت: «دولت من به بررسی تمام اطلاعات طبقه‌بندی‌شده مربوط به منشأکووید۱۹، از جمله رابطه احتمالی این همه‌گیری به مؤسسهویروس‌شناسی ووهان در چین ادامه خواهد داد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی