Search
Asset 2

رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده: حمله اسرائیل به لبنان خطر جنگ را گسترش می‌دهد

رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده هشدار داد که حمله اسرائیل به لبنان این پتانسیل را دارد که خطر درگیری گسترده‌تری را در منطقه افزایش دهد.
چارلز کیو براون جونیور رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران در پنتاگون در واشنگتن دی سی، ۲۰ می ۲۰۲۴ صحبت می‌کند. (SAUL LOEB/AFP via Getty Images)

رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده هشدار داد حمله اسرائیل به لبنان به‌ویژه اگر موجودیت حزب‌الله را در معرض تهدید قرار دهد، این پتانسیل را دارد که خطر درگیری گسترده‌تری را در منطقه افزایش دهد و جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان همسو با ایران را درگیر کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال نیروی هوایی، چارلز براون در حالی که درباره گام‌های بعدی اسرائیل صحبت نکرد، بر حق اسرائیل برای دفاع از خود اذعان کرد.

به نوشته وبسایت «اسکای نیوز»، بنیامین نتانیاهو روز گذشته در گفتگو با کانال ۱۴ اسرائیل تصریح کرد که درگیری‌های «شدید» در غزه در حال پایان است.

وی افزود «آماده است با توافقی جزئی موافقت کند که اجازه آزادی برخی از گروگان‌ها را می‌دهد»، اما تاکید کرد که «اسرائیل به نبرد در غزه ادامه می‌دهد تا به هدف خود برای ریشه‌کن کردن حماس دست یابد.»

«اسکای نیوز» نوشته است به نظر می‌رسد که اظهارات وی در تضاد با توافق آتش‌بس پیشنهادی ایالات متحده است که طرحی سه مرحله‌ای را ارائه داده که امکان توقف دائمی درگیری‌ها در غزه را فراهم می‌کند.

نتانیاهو: غزه را ترک نخواهیم کرد

دفتر بنیامین نتانیاهو پس از مصاحبه با کانال ۱۴ اسرائیل، بیانیه ای منتشر کرد و گفت که این حماس است که با این توافق مخالف است و نه اسرائیل. 

در این بیانیه آمده است که «نخست‌وزیر نتانیاهو به صراحت گفته است که ما غزه را تا زمانی که همه ۱۲۰ گروگان زنده و مرده خود را برگردانیم، ترک نخواهیم کرد.»

اظهارات نتانیاهو در حالی بیان شد که یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز یکشنبه برای گفتگو درباره مرحله بعدی جنگ غزه و تشدید درگیری‌ها در مرز با لبنان به واشنگتن رفت.

ایران تمایل بیشتری به حمایت از حزب‌الله در مقابل اسرائیل دارد

ژنرال براون در بخشی از اظهارات خود گفت که حزب‌الله از حیث توانایی کلی، تعداد موشک‌ها و مواردی از این دست از حماس توانایی بیشتری دارد و من فقط می‌توانم بگویم که ایران تمایل بیشتری به حمایت از حزب‌الله خواهد داشت. 

او با بیان اینکه همه اینها می‌تواند به گسترش درگیری در منطقه کمک کند تاکید کرد که اسرائیل نه‌تنها نگران آنچه در بخش جنوبی کشور می‌گذرد است بلکه اکنون باید درباره شمال کشور نیز نگران باشد.

براون خاطرنشان کرد که ایالات متحده برای دفاع از اسرائیل در برابر حملات حزب‌الله محدودتر خواهد بود.

او افزود که از دید ما، بر اساس جایی که نیروهای ما مستقر هستند و فاصله کوتاه بین لبنان و اسرائیل، برای ما سخت‌تر است که بتوانیم از آنها حمایت کنیم.»

گروه حزب‌الله مورد حمایت ایران بلافاصله پس از حمله حماس در هفتم اکتبر که جرقه جنگ در غزه را آغاز کرد، حمله به اسرائیل را آغاز کرد و طرفین در ماه‌های پس از آن حملات خود را انجام داده‌اند. حزبالله گفته است که تا زمانی که آتش‌بس در غزه برقرار نشود، متوقف نخواهد شد.

در اوایل ماه ژوئن، حزب الله پس از کشته شدن بلندپایه‌ترین فرمانده این گروه تاکنون در حمله اسرائیل، شهرها و اماکن نظامی اسرائیل را با بزرگترین رگبار راکت‌ها و پهپادها مورد هدف قرار داد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی