Search
Asset 2

وزیر دفاع انگلیس چین را به ارسال کمک‌های مرگبار به روسیه متهم کرد

وزیر دفاع انگلیس در اظهاراتی چین را متهم کرد که کمک‌های مرگباری به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین ارائه کرده یا آماده ارائه آن است.
گرانت شاپس، وزیر دفاع انگلیس، ۱۵ ژانویه ۲۰۲۴، لندن. (HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images)

وزیر دفاع انگلیس در اظهاراتی چین را متهم کرد که کمک‌های مرگباری به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین ارائه کرده یا آماده ارائه آن است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، بریتانیا برای نخستین بار چین را متهم کرد که برای تامین کمک‌های مرگبار روسیه جهت استفاده در جنگ اوکراین تلاش می‌کند.

گرانت شاپس طی کنفرانسی در لندن گفت که نهادهای اطلاعات دفاعی آمریکا و بریتانیا شواهدی در دست دارند مبنی بر اینکه کمک‌های مرگبار اکنون از چین به روسیه و سپس به اوکراین انتقال می‌یابد. این یک پیشرفت مهم است.

شاپس عنوان کرد که روسیه، چین، ایران و کره شمالی پس از یک ربع قرن «ترس از غرب»، هم‌اکنون در زمینه سرکوب‌ها در داخل و تجاوز در خارج از کشورهای خود جسور شده‌اند.

وزیر دفاع انگلیس افزود که ما باید نگران این موضوع باشیم زیرا در روزهای اولیه این جنگ، چین مایل بود خود را به عنوان یک عامل اثرگذار تعدیل‌کننده سیاست‌های ولادیمیر پوتین نشان دهد.

او گفت که زمان بیدار شدن جهان فرا رسیده است و این بدان معناست که همه اعضای ناتو باید ۲/۵ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای دفاع هزینه کنند.

چین اظهارات وزیر دفاع بریتانیا را بی‌اساس خواند

به نوشته رویترز، شاپس مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرد، اما گفت که از زمان آغاز جنگ اوکراین، تجارت بین چین و روسیه ۶۴ درصد افزایش یافته است و آنها یکدیگر را پوشش می‌دهند. 

همزمان سخنگوی سفارت چین در لندن گفت که اظهارات شاپس «کاملاً بی اساس» است و بریتانیا را به انتشار «اتهامات بی‌اساس» متهم کرد.

از سویی دیگر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفته است که اگر چه او نگران است که چین بتواند سلاح‌هایی را مستقیماً به روسیه ارائه دهد، «اما ما تا به امروز چنین چیزی را ندیده‌ایم».

این اظهارات در حالی مطرح شد که مقامات ارشد آمریکایی ماه گذشته گفتند که چین با ارائه فناوری موشکی و پهپادی، تصاویر ماهواره‌ای و ماشین‌ابزار به مسکو از تلاش‌های جنگی روسیه در اوکراین حمایت می‌کند.

پوتین اوایل این ماه از چین بازدید کرد، جایی که او و رئیس جمهور چین، شی جین پینگ تعهد کردند که «دوران جدیدی» از مشارکت را آغاز کنند.

روسیه و چین تنها چند روز قبل از اینکه مسکو حمله تمام عیار خود به اوکراین را در فوریه ۲۰۲۲ آغاز کند، اعلام کردند که روابط «بدون محدودیت» را آغاز کرده‌اند.

شی جین‌پینگ رهبر حزب کمونیست چین و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اواسط ماه می ضمن محکوم کردن آنچه رفتار تهاجمی ایالات متحده توصیف کردند، قول دادند که روابط دفاعی و نظامی کشورهای خود را عمیق‌تر کنند.

رهبران چین و روسیه پس از دیدار اولیه بیانیه مشترکی را در مورد تعمیق مشارکت راهبردی همه جانبه بین دو کشور امضا کردند.

مقامات ارشد آمریکایی اواسط ماه آوریل اعلام کردند که چین با کمک به مسکو از طریق ارائه فناوری پهپاد و موشک، تصاویر ماهواره‌ای و ماشین‌افزار از اقدامات جنگی روسیه در اوکراین پشتیبانی می‌کند.

ایالات متحده در اوایل ماه می بیش از ۱۲ شرکت در چین و هنگ کنگ را به‌دلیل حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین به‌عنوان بخشی از حدود ۳۰۰ تحریم جدید که روز چهارشنبه اول مه اعلام شد، تحریم کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی