logo_eet

آیا اقتصاد چین در‎حال فروپاشی است؟

GettyImages-477684032-676x450 - Copy
یک شرکت اوراق بهادار در «آنهویی چین». ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵. (STR/AFP/Getty Image)
یک شرکت اوراق بهادار در «آنهویی چین». ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵. (STR/AFP/Getty Image)

روند کند رشد اقتصادی چین و فروش وسیع سهام در بازارهای بورس این کشور به افت شدید ارزش سهام دامن زده است.

با آغاز سال نو، چین با یکی‎از بدترین شرایط اقتصادی در سال‎های اخیرخود مواجه شده است. کاهش رشد پی‎در پی سهام و بی‎ثباتی بازار در سال گذشته، بازارهای جهانی را که از رشد ناگهانی اقتصاد چین استفاده می‎کردند، شکه کرده است و رژیم چین را نیز که به این رشد اقتصادی برای حفظ نظم اجتماعی خود وابسته بود، ترسانده است.

تصور رژیم چین این است که یک بازار سهام روبه افزایش در بالا بردن اعتماد به‎نفس اقتصادی آن مؤثر است. این موضوع می‎تواند بحران منابع مالی شرکت‎ها را کاهش و سرمایه‎گذاری را توسعه دهد و باعث منحرف کردن اذهان قشر بیکاران شود و در‎کنار آن به دولت‎های محلی و بانک‎ها اجازه می‎دهد تا خزانه‎های خود را پر کنند.

این تدابیر حزب تا مدتی کارساز بوده است؛ به‎طوری‎که تعداد حساب‎های افتتاح شده‎ی جدید کارگزاری در چهار ماه اول سال ۲۰۱۵ بیش‌از مجموع سال‎های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بوده است. کاری که حزب کمونیست چین کرده است، تشویق شهروندان خود به سرمایه‎گذاری در سهام بوده است.

تدابیر اتخاذ شده‎ی رژیم شامل کاهش مقررات درخواست وام سرمایه‎گذاری و تبلیغات گسترده‎ی میهن پرستانه‎ی رژیم و افزایش میل به ثروت‎اندوزی از‎طریق خرید سهام بوده است.

در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۴، حجم معاملات روزانه در بورس اوراق بهادار «شانگهای» بیش‎از ۳۳ میلیارد دلار بوده که در اواخر ماه آوریل سال جاری به ۱۶۱ میلیارد دلار رسیده است که این مقدار بیش‎از ۲ برابر سال گذشته بوده است.

شهروندان عادی چین از‎جمله کشاورزان، بازنشستگان و کارگران کارخانه که به‎لحاظ اقتصادی در سطحی متوسط هستند، به دعوت رهبران خود برای سرمایه‎گذاری پاسخ داده و باعث رشد بیش‎تر آن شدند. اکنون آن‎ها به‎نوبه‎ی خود از حزب انتظار دارند تا آن‎ها را از آسیب اقتصادی محافظت کند.

به‎گزارش CNBC، اکنون این سرمایه‎گذاران در مقابل شرکت‎های کارگزاری با نگرانی تجمع کرده‎اند. به‎گفته‎ی یکی‎از این سرمایه‎گذاران « دولت تمام این مدت در‎حال دست‎کاری بازار سهام بوده است. مقامات ما را ترغیب به سرمایه‎گذاری در بازار روبه‎رشد کرده‎اند، اما در‎واقع با از‎دست دادن تمام پس‌اندازهایمان به‎ورطه‎ی نابودی کشانده است.»

پول قرضی

هنگامی که تنظیم‎کننده‎های بازار چین رو به معرفی و ترغیب تجارت پرخطری به‎نام «معامله‎ی مارجینی» کردند، شرایط تغییر کرد. هدف آن‎ها باز کردن بازار و دور کردن سرمایه‎گذاری از بازار املاک و مسستغلات بود.

در معامله‎ی مارجینی افراد به پولی که ندارند دسترسی پیدا می‎کنند و تنها می‎توانند با خرید و سرمایه‎گذاری در سهام آن را خرج کنند و در‎واقع به تجارت با پول قرضی بپردازند.

با تبلیغات رسانه‎ای گسترده‎ی حزب کمونیست چین، تا اکتبر ۲۰۱۴ نزدیک به ۵ میلیون سرمایه‎گذار جزء، حساب مارجینی باز کرده بودند.

به‎گفته‎ی «اسکات کندی»، محقق مرکز مطالعات استراتژیک و بین‎المللی (CSIS)، «در‎حال حاظر، بیش‎از یک چهارم سرمایه‎ی بازار سهام از طریق منابع مالی معاملات مارجینی حمایت می‎شود؛ که بازار سهام را عملاً به بازار بدهی تبدیل کرده است.»

با چنین سهم قابل توجهی از بازار، هرگونه بی‎ثباتی در معاملات مارجینی، تأثیر قابل توجهی در کل بازار خواهد داشت. در اوایل ماه ژوئیه، شاخص ترکیبی سهام شانگهای، پس‎از سخت‎گیری موقت مقامات بر سه کارگزاری بزرگ معاملات مارجینی، نوسانات شدیدی داشته و تا ۷.۷ درصد سقوط کرد، این بیش‎ترین سقوط شاخص سهام در شش سال گذشته بوده است.

معاملات مارجینی، تجارتی پرخطر است. اگر به‎طور ناگهانی یک سرمایه‎گذاری افت کند، دلالان نه‎تنها پول خود را از‎دست می‎دهند، بلکه همه‎ی دارایی‎هایی که به‎عنوان وثیقه برای وام مارجینی گذاشته بودند نیز از‎دست خواهند داد.

پاسخ حزب: اهرم بیش‎تر

هنگامی‎که بازار سهام رو‎به کاهش گذاشت، چین به شرکت مالی اوراق بهادار (CSF) روی آورد. این شرکت به‎عنوان مجرایی برای بانک مرکزی چین برای مداخله و تزریق پول به بازار عمل می‎کند. CSF، در سال ۲۰۱۰ با تأیید کابینه‎ی چین تأسیس شد و تنها مؤسسه‎ای است که به ارائه‌ی خدمات وام‎های معاملات مارجینی برای دلالانی که قصد فروش سهام مارجینی را دارند، می‎پردازد.

همچنین، حزب به تدابیر دیگری نیز اندیشیده است، از آن جمله می‎توان به کاهش نرخ بهره و استفاده از صندوق‎های بازنشستگی دولت برای سرپا نگه داشتن بازار اشاره کرد.

آخرین اقدام رژیم ممنوعیت فروش سهام برای سهامدارانی است که صاحب بیش از ۵ درصد سهام در یک شرکت یا نهاد هستند. این ممنوعیت به مدت شش ماه اعتبار دارد.

با اجرای این تدابیر در طی دو روز گذشته بازار بورس چین تا حدودی تثبیت شده است؛ اما آیا این ثبات دائمی است و یا شاهد بحرانی دیگر در بازار چین خواهیم بود؟

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *