Search
Asset 2

دادخواست دفاع از آزادی عقیده در نیویورک به دادگاه می‌‌‌‏رود

تمرین‌‌‌‏کنندگان فالون‌‌‌‏گونگ می‌‌‌‏گویند، پکن کمپین نفرت در خیابان‌‌‌‏های این کشور به‌‌‌‏راه انداخته است

الکس ژانگ در‌‌‌‏حال صحبت در یک گردهمایی در سانتمونیکا، کالیفرنیا، اکتبر ۲۰۱۵. ژانگ، شاکی پرونده‌‌‌‏ای درباره آزار و اذیت مذهبی در نیویورک است. (Edward Dye/Epoch Times)
الکس ژانگ در‌‌‌‏حال صحبت در یک گردهمایی در سانتمونیکا، کالیفرنیا، اکتبر ۲۰۱۵. ژانگ، شاکی پرونده‌‌‌‏ای درباره آزار و اذیت مذهبی در نیویورک است. (Edward Dye/Epoch Times)

نیویورک- در سال ۲۰۰۸، «الکس ژانگ» به‌‌‌‏خاطر اعتقاداتش  در سلول انفرادی زندان «وولینگ» استان «هنان» چین زندانی شد. جیره غذایی روزانه او، یک نان بخارپز و کاسه‌‌‌‏ای سوپ کلم سرد که از دریچه روی در سلولش به او داده می‌‌‌‏شد، بود. تخت او از دو تخته چوب سخت بر‌‌‌‏روی یک بلوک بتنی تشکیل می‌‌‌‏شد.

برای سال‌‌‌‏ها، مقامات حزب کمونیست چین در تلاش بودند تا ژانگ را با شست‌‌‌‏وشوی مغزی از اعتقاد به روش معنوی خود بازدارند. آخرین چیزی که او انتظارش را نداشت فیلمی گرفته شده در خیابان‌‌‌‏های نیویورک بود که در زندان به او نشان داده شد.

با این‌‌‌‏حال باز هم بارها و بارها در خیابان‌‌‌‏های نیویورک مجبور به مشاهده تبلیغ نفرت و خشم حزب علیه تمرین‌‌‌‏کنندگان روش معنوی «فالون گونگ» (یا فالون دافا)، روشی که وی تمرین می‌‌‌‏کرد، بود. این ویدئو کسانی را نشان می‌‌‌‏دهد که تظاهرکنندگان فالون‌‌‌‏گونگ را سرزنش و با آن‌‌‌‏ها بد‌‌‌‏رفتاری کرده و به آن‌‌‌‏ها تنه می‌‌‌‏زنند.

یکی از آن‌‌‌‏ها فریاد می‌‌‌‏زند: «آن‌‌‌‏ها نژاد ما را فاسد می‌‌‌‏کنند.» شخص دیگری می‌‌‌‏گوید: «ما نماینده صدای ملتیم…و آن‌‌‌‏ها تفاله بشریت.» مرد جوانی می‌‌‌‏گوید: «ما مخالف این دورگه‌‌‌‏های فالون‌‌‌‏گونگی هستیم.» فضای این ویدئو بسیار خشمگین است.

این حادثه و حوادثی شبیه به آن موضوع دعوی مدنی اخیری است که یکی‌‌‌‏از قضات منطقه شرقی نیویورک، ۲۸‌‌‌‏ام مارس درباره آن تصمیم‌‌‌‏گیری کرده است.

این شکایت که مارس ۲۰۱۵ ثبت شده، این بدرفتاری‌‌‌‏ها را ادامه کمپین «مبارزه» علیه فالون‌‌‌‏گونگ توصیف می‌‌‌‏کند که آغاز آن از چین بوده است.

در این شکایت به‌‌‌‏اختصار آمده است، سازمان هدایت‌‌‌‏کننده این حملات در نیویورک، CACWA است که به‌‌‌‏عنوان بخشی از یک «سرکوب فراگیر خارج از چین» عمل می‌‌‌‏کند.

این سازمان، یکی از سازمان‌‌‌‏هایی است که «جیانگ زمین»، رهبر سابق حزب کمونیست چین به‌‌‌‏منظور بد‌‌‌‏نام کردن و ایجاد تنفر در‌‌‌‏میان مردم نسبت‌‌‌‏به این روش معنوی تأسیس کرد. فالون گونگ که شامل تمرین‌‌‌‏های مدیتیشن و به اصول حقیقت، نیک‌‌‌‏خواهی و بردباری پایبند است، قبل‌‌‌‏از آغاز این سرکوب‌‌‌‏ها در سال ۱۹۹۹، به‌‌‌‏طور گسترده‌‌‌‏ای تمرین می‌‌‌‏شد و مقامات چین نیز از آن حمایت می‌‌‌‏کردند. این پرونده برای رویارویی و مقابله با تلاش حزب در صادر کردن این سرکوب‌‌‌‏ها به ایالات متحده تشکیل شده است.

در این دادخواهی آمده است: «شاکیان این پرونده، همگی، مورد حمله، ضرب و جرح، تهدید به مرگ، خشونت اوباش و آزار و اذیت‌‌‌‏های دیگر قرار گرفته‌‌‌‏اند. این بدرفتاری‌‌‌‏ها یا به‌‌‌‏صورت مستقیم توسط متهمان صورت گرفته و یا از‌‌‌‏طریق توطئه‌‌‌‏ای از‌‌‌‏سوی آن‌‌‌‏ها انجام شده است.»

در اسناد این پرونده آمده که برای مثال، «مایکل چو»، یکی‌‌‌‏از اعضای این سازمان تقریباً هر روز اعلامیه‌‌‌‏هایی پخش می‌‌‌‏کند که در آن از فالون گونگ را به دروغ بد نام می‌‌‏کرد.

در اسناد این شکایت‌‌‌‏ از چندین حادثه از این دست نام برده شده که در آن تمرین‌‌‌‏کنندگان فالون گونگ در خیابان‌‌‌‏های نیویورک مورد حمله این کمپین سیاسی وحشیانه قرار می‌‌‌‏گیرند.

یکی از این حوادث شایع که در پرونده به آن اشاره شده، مورد «هو یانگ» است که «وان هانگجوان»، یکی از متهمان او را «به شدت هل داده و لگد زده بود» و سعی داشته تلفن همراه او را برباید. چند روز بعد، وان خطاب به هو یانگ گفته: «تو بدتر از سگی. من ظرف ۳ ماه همه شما را نابود می‌‌‌‏کنم. همگی‌‌‌‏تان را خفه می‌‌‌‏کنم. قلب، کبد و ریه‌‌‌‏هایتان را در‌‌‌‏می‌‌‌‏آورم.»

ضربه با مشت، لگد زدن، هل دادن، سرقت، تخریب اموال و موارد دیگر در این شکایت آمده است.

الکس چانگ که سال ۲۰۱۴ چین را ترک کرد و به نیویورک آمد، خود نیز از شاکیان این پرونده است که مورد آزار و اذیت در خارج  از چین قرار گرفته است. در ژانویه همان سال، هنگامی که وی اطلاعاتی درباره آزار و اذیت تمرین‌‌‌‏کنندگان فالون‌‌‌‏گونگ بر روی تابلویی نمایش داده بود، مورد حمله زنی قرار گرفت که به او شعارهای ضد فالون‌‌‌‏گونگ می‌‌‌‏داد.

ژانگ در مصاحبه‌‌‌‏ای تلفنی اظهار داشت: «باعث تأسف است که چنین اعمالی در امریکا هم روی می‌‌‌‏دهد.» وی گفت که او از این‌‌‌‏که این پرونده توانسته به دادگاه راه پیدا کند، بسیار دل‌‌‌‏گرم و ترغیب شده است.

مایکل چو، یکی از متهمان اصلی در یک تماس تلفنی کوتاه تنها گفت که او «هیچ نظری تا زمان پایان یافتن دادگاه ندارد.»

شبکه تلویزیونی Sinovision، رسانه طرفدار پکن و مستقر در نیویورک و مسئول ساخت ویدئویی که در زندان به ژانگ نشان داده شد نیز حاضر به پاسخ به سئوالات نشد.

ژانگ می‌‌‌‏گوید، زمانی که در زندان به او این ویدئو را نشان دادند، با خود فکر کرد که این تنها تصویری معمولی از میزان نفرتی است که تبلیغات حزب کمونیست توانسته پخش کند.

ژانگ افزود: «فکر می‌‌‌‏کنم جامعه امریکا باید قادر به درک ماهیت حزب کمونیست چین و تلاش این حزب برای نفوذ به این کشور باشد. آن‌‌‌‏ها باید مراقب باشند. از آزادی باید دفاع شود.»

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی