logo_eet

نگرانی حزب کمونیست چین از مذهبی شدن مقامات این کشور

مذهب در چین مسیحیت
عبادت‎کنندگان چینی در حال خواندن آواز شب کریسمس در کلیسای کاتولیک‎ها در پکن. ۲۵ دسامبر ۲۰۱۲. (Wang Zhao/AFP/Getty Images)
مذهب در چین مسیحیت
عبادت‎کنندگان چینی در حال خواندن آواز شب کریسمس در کلیسای کاتولیک‎ها در پکن. ۲۵ دسامبر ۲۰۱۲. (Wang Zhao/AFP/Getty Images)

اگرچه حزب کمونیست چین درظاهر منکر خدا است، با این‎حال از پنج مذهب حکومتی برای حفظ حاکمیت خود بر مردم چین استفاده می‎کند. «شی جینپینگ»، دبیرکل این حزب در جلسه‎ی سیاسی ۲۱ مه این حزب تصریح کرد که از مذهب باید برای هدایت قلب و ذهن مردم در جهت نفع دکترین حزب استفاده شود.

با این‎حال، نگرانی عمده در سال‎های اخیر، رشد مذهب در‎میان مقامات حزب کمونیست بوده است. حزب ممکن است وجود ادیان را تحمل کند، اما مقامات خود را از اعتقاد به آن‎ها منع کرده است. از اصلی‎ترین عناصر «تخلفات انضباطی»، جرایم اقتصادی است که به‎طور گسترده‎ای مقامات چینی را با بازرسی و برکناری از پست خود مواجه می‌کند؛ اما اعتقاد به «خرافات» نیز زمینه را برای متهم ساختن آن‎ها و در‎نتیجه پاک‎سازی آن‎ها از حزب آماده می‎سازد.

مذهب در چین مسیحیت بودایی
راهبی در حال عبور از درگاه معبد «یانگ‎گونگ لاما» در پکن. ۲۴ اکتبر ۲۰۱۲. (Wang Zhao/AFP/Getty Images)

ایمان مردم

۲۱ مه، دولت محلی شهر «ونژو» در استان «ژجیانگ»، یافته‎های اخیر تیم بازرسی محلی حزب این شهر را منتشر کرد. این گزارش به دور جدیدی از تلاش‎ها برای رسیدگی به مشکلاتی می‎پردازد که به اعتقادات مذهبی مقامات سطوح پایین حزب مربوط می‎شود. در این گزارش آمده است که این مقامات ایمان خود را به حزب و «ماهیت آن» از دست داده و صلاحیت عضویت در حزب را ندارند.

 استان ژجیانگ که در ساحل جنوب شرقی چین قرار دارد، دارای جمعیت قابل توجهی از مسیحیان است که به‎خاطر این موضوع «اورشلیم چین» نیز نامیده می‎شود. در اوایل سال جاری مقامات حزب کمونیست، صلیب‎های حدود ۴۰۰ کلیسا را برای کاستن از ظاهر مذهبی شهر برداشت.

۲۲ مه وب‎سایت خبرگزاری «شانگهای» گزارش داد، سپتامبر گذشته، تیمی از آژانس مرکزی حزب که مسئول بازرسی انضباطی و مبارزه با فساد است، عملیات دو ماهه‎ی خود را در ژجیانگ به‎پایان رساند. با‎توجه به موضوع اعتقادات مذهبی میان مقامات محلی و شرکت برخی از آن‎ها در فعالیت‎های مذهبی، تیم بازرسی پیشنهاد کرد که به‎منظور حراست از «ماهیت و خلوص مترقی» حزب،  مقامات به‎ویژه در سطح محلی بیش‎تر تحت القائات ایدئولوژی حزب قرار گیرند.

رادیو آسیای آزاد (RFA) گزارش داد، به‎گفته‎ی «شیا مینگ»، استاد علوم سیاسی در دانشگاه نیویورک، با‎توجه به ایمان پنهانی مقامات به مذهب، بعید است تلاش‎های حزب برای ریشه‎کن کردن ایمان مذهبی با موفقیت رو‎به‎رو شود.

شیا به RFA اظهار داشت: «بسیاری از مقامات عالی رتبه‎ی حزب و بستگان آن‎ها، در‎واقع به مذهب بودیسم و مسیحیت معتقدند؛ با‎این‎حال به‎خوبی می‎توانند در ملاء‎عام اعتقادات مذهبی خود را پنهان کنند. می‎توان گفت، این دور جدید بازرسی‎ها به هیچ نتیجه‎ای نخواهد رسید و تنها نشان‎دهنده‎ی از‎دست دادن کنترل حزب کمونیست چین بر اعتقادات معنوی مردم است.»

مذهب در چین اسلام
مردان اویغور در مقابل مسجد Id Kah در «کاشغر»، استان خود مختار «سین کیانگ». ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۴. (Getty Images/Getty Images)

چرا حزب کمونیست از دین می‎ترسد؟

به‎گفته‎ی یک سایت دولتی چینی، «برخی از رهبران حزب… به‎طرز پرشوری، خدایان و مجسمه‎های بودا را می‎پرستند و در گسترش خرافات فئودالی پیش‌قدم می‎شوند. در‎صورتی‎که این روند متوقف نشود، پیامد‎های وخیمی به‎بار خواهد آورد و ذهن مقامات حزب را آشفته و منجر به سقوط حزب خواهد شد.»

«زن آیزانگ»، نویسنده‎ی مستقل مسیحی و وبلاگ‎نویس و کاربر فعال میکروبلاگ در چین به RFA گفت، اظهارات شی جینپینگ، دبیر کل حزب به‎معنای قطع مذاهب چینی و غربی از زمینه‎های مشترک معنوی‎شان و تحکیم نقش حزب به‎عنوان متولی همه چیز در چین است.

زن اظهار داشت، «حقیقت این است که هیچ مرزی ملی در ادیان وجود ندارد. چه مسحیت باشد و چه بودیسم، هر دو در داخل و خارج از چین وجود دارند. چه نقشی می‎تواند حزبی که معتقد به الحاد است در آن داشته باشد؟ رژیم چین تنها نگران حکومت خود است و حمایت از آزادی مذهب تنها در قانون اساسی چین تضمین شده است.»

به گزارش RFA، «باب فو»، رئیس یک انجمن حقوق بشری در چین اظهار داشت که تقاضای حزب در وفاداری مذهب به رهبری کمونیست، اصول آزادی مذهب را تضعیف می‎کند.

فو افزود: «هر نوع گروه مذهبی یا اجتماعی که تحت کنترل، هدایت و دست‎کاری کامل حزب نباشد، تهدیدی برای حزب و جامعه در‎نظر گرفته می‌‏‎شود. چنین گروه‎هایی می‎توانند چالشی برای سیستم استبدادی باشند. فکر می‎کنم نگرش حزب کمونیست نسبت به مذهب منعکس‎کننده‎ی عدم امنیت و اعتماد خود نسبت‎به توانایی‎اش در حکومت کردن است.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *