Search
Asset 2

سه راه ساده برای داشتن پاییزی همراه با سلامتی

پاییز سلامت طب سنتی چینی
(Maridav/iStock)
پاییز سلامت طب سنتی چینی
(Maridav/iStock)

پاییز از راه می‌رسد. آب و هوا در بسیاری از نقاط جهان تغییر می‌‌‏کند و بهتر است ما هم پا به پای آن تغییر کنیم. طب چینی برای رسیدن به سلامت مطلوب بدن، به انطباق شیوه زندگی و رژیم غذایی ما با تغییر فصل تاکید می‌‌‏کند.

بنابراین، برایتان برخی از نکات آسان و نتیجه‌‌‏بخش برای پاییزی همراه با سلامتی از چین باستان آورده‌‌‏ایم:

-خوردن غذاهایی با طبع گرم‌‌‏تر

به جای سالادهای خام تابستان که می‌‌‏تواند موجب تولید گاز و نفخ شود، سعی کنید بیشتر خورش، سوپ و سبزیجات بخار‌‌‏پز بخورید. این برای هضم مفید است؛ در شب‌های سرد گرمتان می‌کند و مکمل چی (انرژی حیاتی) در بدنتان است.

غذا‌‌‏های مناسب پاییز شامل غذاهای تند مانند پیاز، سیر، تربچه و زنجبیل است. سیب و گلابی (به خصوص گلابی‌‌‏های آسیایی) برای سیستم تنفسی مناسب است. با سرد شدن هوا کدو حلوایی، کدو مسما، سیب‌‌‏زمینی شیرین، انرژی یانگ (گرما بخش) شما را افزایش می‌دهد.

-رها کنید

هر چه که باشد، رها کنید! طبیعت هر سال در مورد چرخه خلقت و رها کردن به ما الگو می‌دهد. پاییز نشان از پایان فصل رشد، بازگشت به درون و نگهداری انرژی است. درختان در آماده سازی برای زمستان برگ‌های خود را از دست می‌دهند. اگر جنبه‌‌‏های قدیمی و راکد را از زندگی خود را رها نکنیم، چگونه می‌توانیم انتظار سالی پربار در آینده داشته باشیم؟ قوی‌‌‏ترین درسی که از برگ ریزان می‌گیریم این است که آن آشفتگی‌ها که بی دلیل زندگی ما را پیچیده می‌کنند رها کنیم تا تنها آنچه که تازه و با ارزش است به دست آوریم.

-از خودتان محافظت کنید

با تغییرات آب و هوا، ممکن است زود‌‌‏تر به سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا شوید. قسمت‌هایی از بدن اگر پوشیده نباشند بیشتر آسیب پذیرند پس بهتر است برای محافظت از پشت گردن و قفسه سینه خود از باد، ازشال گردن یا روسری استفاده کنید. هیچ‌‌‏گاه پا برهنه راه نروید، به خصوص اگر کف پوش سرد دارید. با راه رفتن روی زمین سرد تمام بدن دچار لرز می‌شود.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی